We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Venom VS4933 portable game console case Hardshell case Nintendo Foam Black
SKU
VS4933
- Offers superior protection for your Nintendo Switch 2, Switch, OLED or Lite
- 9H tempered glass screen protector for Nintendo Switch 2
- Internal compartment for small accessories and charging cables
Category: Portable Game Console Cases
| SKU | VS4933 |
|---|---|
| EAN | 5031300049333 |
| Manufacturer | Venom |
| Availability | Out of Stock |
Take your Nintendo Switch on the go and ensure it's kept safe and secure with the Venom Universal Carry Case and Screen Protector. Add superior protection to your Nintendo Switch 2 with the included 9H tempered glass screen protector.
| Features | |
|---|---|
| Closure type | Zipper |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of game card slots | 10 |
| Game card slot | Yes |
| Case type | Hardshell case |
| Product colour | Black |
| Material | Foam |
| Brand compatibility | Nintendo |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch, Nintendo Switch 2, Nintendo Switch Lite, Nintendo Switch OLED |
| Type | Carrying case |
| Weight & dimensions | |
| Width | 153 mm |
| Depth | 301 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 395 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Cleaning cloth | Yes |
| Screen protector | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cleaning cloth | Yes |
| Screen protector | Yes |
| Technical details | |
| Closure type | Zipper |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of game card slots | 10 |
| Game card slot | Yes |
| Case type | Hardshell case |
| Product colour | Black |
| Material | Foam |
| Brand compatibility | Nintendo |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |