We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vaddio TeleTouch 27 computer monitor 68.6 cm (27") Full HD LCD Touchscreen Tabletop Black
SKU
999-80000-027
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
TeleTouch 27", 16:9, 300 cd/m², Full HD, 60 W, 4.89 kg
- Adds touch interactivity to the AV Bridge MatrixMIX for an enhanced user experience
- 27 in (68.6 cm) diagonal capacitive touch screen surface
- Crisp 1080p image; smudge-resistant screen
- 100x100 and 200x100 VESA mounting pattern for additional mounting options
Category: Computer Monitors
| Display | 27" |
|---|---|
| Built-in camera | No |
| SKU | 999-80000-027 |
| EAN | 0840077501549 |
| Manufacturer | Vaddio |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The TeleTouch 27" USB Touch-Screen Multiviewer works in conjunction with the AV Bridge MatrixMIX switcher for an intuitive control interface that is perfect for both occasional and everyday users.
The screen's capacitive touch creates an interactive surface for the AV Bridge MatrixMIX's multiview output - for simple preset recall, video switching and graphics keying. Built-in speakers allow the operator to have a customizable audio mix from the switcher.
The LED back-lit monitor and full-color LCD panel display ensure superior image quality. The industrial-grade surface is smudge-resistant, durable and easy to clean.
The TeleTouch 27" USB Touch-Screen comes with a base stand that allows up to 90 degrees tilt, and can also be easily connected to mounting options that fit 100 x 100 or 200 x 100 VESA patterns.
The screen's capacitive touch creates an interactive surface for the AV Bridge MatrixMIX's multiview output - for simple preset recall, video switching and graphics keying. Built-in speakers allow the operator to have a customizable audio mix from the switcher.
The LED back-lit monitor and full-color LCD panel display ensure superior image quality. The industrial-grade surface is smudge-resistant, durable and easy to clean.
The TeleTouch 27" USB Touch-Screen comes with a base stand that allows up to 90 degrees tilt, and can also be easily connected to mounting options that fit 100 x 100 or 200 x 100 VESA patterns.
| Performance | |
|---|---|
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Supported video modes | 1080p |
| Backlight type | LED |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Touchscreen type | Tabletop |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Multimedia | |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 387 mm |
| Depth (without stand) | 66.8 mm |
| Width (without stand) | 645 mm |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Product colour | Black |
| Touchscreen type | Tabletop |
| Touchscreen | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 90 - 240 V |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 387 mm |
| Depth (without stand) | 66.8 mm |
| Width (without stand) | 645 mm |
| Weight (without stand) | 4.89 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Other features | |
| Supplied AC adapter type | Yes |
| Height (without stand) | 387 mm |
| Depth (without stand) | 66.8 mm |
| Width (without stand) | 645 mm |
| Power consumption (max) | 60 W |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen type | Tabletop |
| Touchscreen | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |