We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vaddio 999-2225-012 security camera accessory Mount
SKU
999-2225-012
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
IN-Wall Enclosure for WideSHOT, ZoomSHOT 20 and Sony EVI-D70
Category: Security Camera Accessories
The IN-Wall Enclosure for the WideSHOT™, ZoomSHOT™ 20 and Sony EVI-D70 is designed and sized to fit the entire PTZ camera system including the camera and EZCamera Cable Shoe to enable the use of Cat. 5 cabling.
Each system consists of an in-wall mounting box and face frame - both powder coated white, but can be painted to match any décor.
Each system consists of an in-wall mounting box and face frame - both powder coated white, but can be painted to match any décor.
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Metal |
| Compatibility | WideSHOT, ZoomSHOT 20, Sony EVI-D70 |
| Type | Mount |
| Product colour | White |
| Wall mountable | Yes |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Compatibility | WideSHOT, ZoomSHOT 20, Sony EVI-D70 |
| Type | Mount |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 230.3 mm |
| Inner width | 13.3 cm |
| Inner height | 17.5 cm |
| Height | 225.9 mm |
| Depth | 199.6 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |