We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vaddio 535-2000-212 security camera accessory Mount
SKU
535-2000-212
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 535-2000-212 |
|---|---|
| EAN | 0840077500160 |
| Manufacturer | Vaddio |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Vaddio Camera Mounts are sturdy and attractive general purpose mounts that are economically priced. These brushed aluminum camera mounts have adjustable mounting heads and standard ¼”-20 camera mounting bolts and feature a hollow shaft which provides an internal cable management feed from the mounting head to the base with an opening for video and network cables. The Vaddio camera mounts are an excellent value for cameras up to 6 lbs (2.72kg).
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium |
| Type | Mount |
| Product colour | Grey, Silver |
| Cable routing | Internal |
| Wall mountable | Yes |
| Turn angle | 360° |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Maximum weight capacity | 2.72 kg |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Turn angle | 360° |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Maximum weight capacity | 2.72 kg |
| Technical details | |
| Type | Mount |
| Turn angle | 360° |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Maximum weight capacity | 2.72 kg |
| Cable routing | Internal |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 9 cm |
| Depth | 130 mm |
| Colour | |
| Product colour | Grey, Silver |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |