We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vaddio 440-1005-025 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 30.5 m USB A USB B Blue
SKU
440-1005-025
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
30m Active USB 3.0 Type-A to Type B - M/M Cable
- 98.4' (30m) Fully Shielded Active Cable
- USB Port Powered
- No external power source needed
- Supports USB 3.0, 2.0 & 1.1
Category: USB Cables
| Cable length | 30.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 440-1005-025 |
| EAN | 0840077505875 |
| Manufacturer | Vaddio |
| Availability | Out of Stock |
This 98.4 ft. (30m) shielded active cable supports the full bandwidth of USB 3.0 and can be used to extend all USB 3.0 products. It is conveniently port-powered and extended with four repeater hubs and is also backwards-compatible with a computer's USB 2.0 and 1.1 ports for flexible use in bring-your-own-device (BYOD) installs.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Compatible products | RoboSHOT 12 USB |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 30.5 m |
| Product colour | Blue |
| Certification | CE, FCC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Weight | 1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 30.5 m |
| Weight | 1 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Compatible products | RoboSHOT 12 USB |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Other features | |
| Product colour | Blue |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |