We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vaddio 440-1005-008 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 8 m USB A USB B Black
SKU
440-1005-008
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
USB 3.0 Type A to Type B Active Cable - M/M, 8m
- 26.2 ft (8 m) fully shielded active cable
- USB port powered
- No external power source needed
- Supports USB 3.0, 2.0 and 1.1
Category: USB Cables
| Cable length | 8 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 440-1005-008 |
| EAN | 0840077505844 |
| Manufacturer | Vaddio |
| Availability | Out of Stock |
This 26.2 ft (8 m) shielded active cable supports the full bandwidth of USB 3.0 and can be used to extend all USB 3.0 products. It is conveniently port-powered and extended with a repeater hub and is also backwards-compatible with USB 2.0 and 1.1 ports for flexible use in bring-your-own-device (BYOD) installs.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 8 m |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Weight | 450 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 8 m |
| Weight | 450 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |