We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory SANEE: WIRED MEDICAL USB SILICON MOUSE IP68 & ANTIBACTERIAL
SKU
AWM68UF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SANEE: WIRED MEDICAL USB SILICON MOUSE IP68 & ANTIBACTERIAL
- IP68 mouse specifications:
- Voltage: 5.0VDC ± 5%
- Electric current: 10mA
- EMC compliant
- Optical trackball resolution: 800 dpi
- Operating temperature: -20°C to + 65°C
- Storage temperature: - 40°C to + 80°C
- Salt spray: 96 hours, IEC 60512-6
- Humid heat test at + 40°C: 21 days, IEC 60512-6
- Dry heat test at + 85°C: 10 days, IEC 60512-6
- Life cycle: > 10 million times per button
- Actuation force for keys: 90 ± 15g
- Waterproof protection: IP68
- Vibration resistance: 5 Hz -200 Hz, IEC 60512-4
- Shock resistance: 3 axes 150 m / s2 -11 ms, IEC 60512-4
Category: Mice
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Buttons |
| SKU | AWM68UF |
| EAN | 0888225019201 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Out of Stock |
SANEE: IP68 USB ANTIBACTERIAL MOUSE
USB optical mouse
Completely sealed to comply with IP68 standard
USB 2.0 interface
Left/right click buttons and touch scroll buttons
Precise and smooth cursor movement
800 dpi optical sensor / scanning speed of 3000 fps.
Use of antimicrobial silicone to contain the reproduction of harmful bacteria.
Used in industrial, military or medical environments.
USB optical mouse
Completely sealed to comply with IP68 standard
USB 2.0 interface
Left/right click buttons and touch scroll buttons
Precise and smooth cursor movement
800 dpi optical sensor / scanning speed of 3000 fps.
Use of antimicrobial silicone to contain the reproduction of harmful bacteria.
Used in industrial, military or medical environments.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons durability (million clicks) | 10 |
| Buttons type | Touch buttons |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Purpose | Medical |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Buttons |
| Certification | EMC, IEC 60512-6 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Mouse tracking speed | 3000 ips |
| Input device | |
| Buttons type | Touch buttons |
| Purpose | Medical |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Buttons |
| Certification | EMC, IEC 60512-6 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Design | |
| Country of origin | China |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Certification | EMC, IEC 60512-6 |
| Technical details | |
| Weight | 180 g |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 10 |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | EMC, IEC 60512-6 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 180 g |
| Width | 68 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 42 mm |
| Receiver width | 10 cm |
| Receiver depth | 13.5 cm |
| Receiver height | 4.7 cm |
| Receiver weight | 200 g |
| Other features | |
| Weight | 180 g |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Compatibility | All OS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |