We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory MIXEE TOPLOADING CASE 17.3"
SKU
MTC17UF
- Reinforced laptop compartment up to 17.3"
- Tablet compartment up to 10.5"
- Soft structure
- Dedicated pocket for storing the laptop's external power supply
- Compartment with organizer for documents and various accessories
- Soft and non-abrasive interior material
- Innovative, sturdy and trendy design
Category: Laptop Cases
| Product colour | Black |
|---|---|
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Case type | Briefcase |
| SKU | MTC17UF |
| EAN | 0888225015555 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Out of Stock |
MIXEE: Soft bag for 17.3" laptop.
MIXEE has a dedicated compartment for your laptop up to 17.3" secured by a retention strap, as well as a dedicated compartment for your tablet up to 10.5''. You can also carry all your accessories and documents thanks to its front compartment with organizer. The external long pocket is designed to store the external power supply of your laptop, it will offer you additional space inside the bag.
MIXEE has a dedicated compartment for your laptop up to 17.3" secured by a retention strap, as well as a dedicated compartment for your tablet up to 10.5''. You can also carry all your accessories and documents thanks to its front compartment with organizer. The external long pocket is designed to store the external power supply of your laptop, it will offer you additional space inside the bag.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Width | 380 mm |
| Weight | 780 g |
| Height | 494.8 mm |
| Depth | 129.8 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Front pocket | Yes |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Country of origin | China |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Other features | |
| Country of origin | China |