We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory MIXEE TOPLOADING CASE 13/14"
SKU
MTC14UF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Urban Factory MIXEE: BRIEFCASE FOR 13/14'' LAPTOP
- Resistant and comfortable handles
- Durable and water-drop outside fabrics
- Dedicated front pocket for laptop power supply
Category: Laptop Cases
| Product colour | Black |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Case type | Briefcase |
| SKU | MTC14UF |
| EAN | 3760170859521 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Out of Stock |
MIXEE: Soft briefcase for 13/14" laptop.
MIXEE has a dedicated compartment for your laptop up to 14" secured by a retention strap, as well as a dedicated compartment for your tablet up to 10.5''. You can also carry all your accessories and documents thanks to its front compartment with organizer. The external long pocket is designed to store the external power supply of your laptop, it will offer you additional space saving inside the briefcase.
MIXEE has a dedicated compartment for your laptop up to 14" secured by a retention strap, as well as a dedicated compartment for your tablet up to 10.5''. You can also carry all your accessories and documents thanks to its front compartment with organizer. The external long pocket is designed to store the external power supply of your laptop, it will offer you additional space saving inside the briefcase.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Width | 344.9 mm |
| Weight | 690 g |
| Height | 410 mm |
| Depth | 114.8 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Tablet compartment | Yes |
| Quantity | 1 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Tablet compartment | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |