We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory MAGNETIC PRIVACY FILTER UNIVERSEL 15.6''
SKU
MUF15UF
- Reduces the visual angle around 60 degrees. (+/-)
- Attaches to the frame of your computer by magnetic adhesive
- Reduces eye fatigue and blue light
- 1 matte side to reduce reflects and prints
- 1 shiny side to enhance screen legibility
- Scratch protection
- Partially filters blue light
- Thickness: 0.90 mm
- Filter size: 355 x 213 mm
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 15 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | MUF15UF |
| EAN | 0888225017399 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Out of Stock |
UNIVERSAL 15.6" magnetic filter (355x213)
This privacy filter allows you to keep your screen safe from prying eyes by reducing the field of vision by approximately 60 degrees. The filter masks the readability of your screen for people sitting nearby. It installs and removes very easily as many times as you wish thanks to its magnetic attachment system. The filter comes with a magnetic adhesive strip that sticks to the upper part of your screen frame.
This privacy filter allows you to keep your screen safe from prying eyes by reducing the field of vision by approximately 60 degrees. The filter masks the readability of your screen for people sitting nearby. It installs and removes very easily as many times as you wish thanks to its magnetic attachment system. The filter comes with a magnetic adhesive strip that sticks to the upper part of your screen frame.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-static, Privacy, Anti-fingerprint |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Suitable for | Laptop |
| Screen size HxW | 355 x 213 mm |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Suitable for | Laptop |
| Screen size HxW | 355 x 213 mm |
| Features | |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Country of origin | China |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-static, Privacy, Anti-fingerprint |
| Compatibility | All 355x213 screens |
| Brand compatibility | Any brand |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Compatibility | All 355x213 screens |
| Screen size HxW | 355 x 213 mm |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 0.9 mm |
| Width | 355 mm |
| Height | 213 mm |
| Display | |
| Compatibility | All 355x213 screens |