We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory MAGNETIC PRIVACY FILTER UNIVERSAL 13.3''
SKU
MUF13UF
- Reduces the visual angle around 60 degrees. (+/-)
- Attaches to the frame of your computer by magnetic adhesive.
- Reduces eye fatigue and blue light.
- 1 matte side to reduce reflects and prints.
- 1 shiny side to enhance screen legibility.
- Scratch protection.
- Partially filters blue light
- Thickness: 0.90 mm
- Filter size: 299.5 x 185 mm
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 13 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | MUF13UF |
| EAN | 0888225017375 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Out of Stock |
UNIVERSAL 13.3" magnetic filter (299.5x185)
This privacy filter keeps your screen safe from prying eyes by reducing the viewing angle by approximately 60 degrees. The filter blocks screen readability for people next to you. It installs and removes very easily as many times as you want thanks to its magnetic attachment system. The filter comes with a magnetic adhesive strip that sticks to the upper part of your screen frame.
This privacy filter keeps your screen safe from prying eyes by reducing the viewing angle by approximately 60 degrees. The filter blocks screen readability for people next to you. It installs and removes very easily as many times as you want thanks to its magnetic attachment system. The filter comes with a magnetic adhesive strip that sticks to the upper part of your screen frame.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-fingerprint, Anti-static, Privacy |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Suitable for | Laptop |
| Screen size HxW | 299 x 185 mm |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Suitable for | Laptop |
| Screen size HxW | 299 x 185 mm |
| Features | |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Country of origin | China |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-fingerprint, Anti-static, Privacy |
| Compatibility | 13.3" |
| Brand compatibility | Any brand |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Compatibility | 13.3" |
| Screen size HxW | 299 x 185 mm |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 0.9 mm |
| Width | 299.5 mm |
| Height | 185 mm |
| Display | |
| Compatibility | 13.3" |