We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory MAGNETIC PRIVACY FILTER UNIVERSAL 12''
SKU
MUF12UF
- Reduces the visual angle around 60 degrees. (+/-)
- Attaches to the frame of your computer by magnetic adhesive
- Reduces eye fatigue and blue light
- 1 matte side to reduce reflects and prints
- 1 shiny side to enhance screen legibility
- Scratch protection
- Partially filters blue light
- Thickness: 0.90 mm
- Filter size: 290*175mm
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 12 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | MUF12UF |
| EAN | 0888225017368 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Out of Stock |
12” universal confidentiality filters (290*175):
This confidentiality filter keeps your screen out of view to others by reducing the visual field approximately 60 degrees. The filter hides your screen from being read by people nearby. It’s easily installed and taken off as many times as you wish with a magnetic attachment system. The filter comes with a magnetic adhesive strip that attaches to the top of the frame of your screen.
This confidentiality filter keeps your screen out of view to others by reducing the visual field approximately 60 degrees. The filter hides your screen from being read by people nearby. It’s easily installed and taken off as many times as you wish with a magnetic attachment system. The filter comes with a magnetic adhesive strip that attaches to the top of the frame of your screen.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-fingerprint, Anti-static, Privacy |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Suitable for | Laptop |
| Screen size HxW | 290 x 175 mm |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Suitable for | Laptop |
| Screen size HxW | 290 x 175 mm |
| Features | |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Country of origin | China |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-fingerprint, Anti-static, Privacy |
| Compatibility | 12'' screens |
| Brand compatibility | Any brand |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Compatibility | 12'' screens |
| Screen size HxW | 290 x 175 mm |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 0.9 mm |
| Width | 290 mm |
| Height | 175 mm |
| Display | |
| Compatibility | 12'' screens |