We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TV One 1RK-4RU-PSU rack accessory Power bar
SKU
1RK-4RU-PSU
Category: Rack Accessories
| SKU | 1RK-4RU-PSU |
|---|---|
| EAN | 5029882093509 |
| Manufacturer | TV One |
| Availability | Out of Stock |
The standard 4RU industrial power supply delivers up to 250 watts of power to DC powered devices mounted in the ONErack chassis. This is a robust and reliable replacement for dozens of random-sized in-line power adapters. 1RK-4RU-PSU
ONErack is a universal, powered mounting system that vastly improves rack installation of small devices. tvONE’s patent pending design converts randomly sized, externally powered devices from any manufacturer into slide-in modules that can be installed quickly and cleanly and serviced easily. Chassis are available in 4RU, 5RU and 6RU and can hold up to 16 modules with up to 2 voltage selectors each. When using the ONErack Power Supply, each voltage selector, can provide power @ 5v, 7.5v, 9v, 12v, 13.5v, 18v, & 24v up to 35 watts. A pass thru is also available for custom power sources. Each ONErack Chassis can include 1 or more Power Supplies for added power which can also feed additional chassis, providing a clean power solution for all mounted devices. For service, just slide out a failed device, no cable ties, no guessing. Close the front of your ONErack with a Fan cover and keep it all cool. Up to 32 devices in just 4RU, powered and cooled!
ONErack is a universal, powered mounting system that vastly improves rack installation of small devices. tvONE’s patent pending design converts randomly sized, externally powered devices from any manufacturer into slide-in modules that can be installed quickly and cleanly and serviced easily. Chassis are available in 4RU, 5RU and 6RU and can hold up to 16 modules with up to 2 voltage selectors each. When using the ONErack Power Supply, each voltage selector, can provide power @ 5v, 7.5v, 9v, 12v, 13.5v, 18v, & 24v up to 35 watts. A pass thru is also available for custom power sources. Each ONErack Chassis can include 1 or more Power Supplies for added power which can also feed additional chassis, providing a clean power solution for all mounted devices. For service, just slide out a failed device, no cable ties, no guessing. Close the front of your ONErack with a Fan cover and keep it all cool. Up to 32 devices in just 4RU, powered and cooled!
| Features | |
|---|---|
| Type | Power bar |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source | AC |
| Input voltage | 90 - 264 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 44 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Height | 144 mm |
| Depth | 318 mm |
| Technical details | |
| Type | Power bar |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |