We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transcend TS-CM10G storage drive enclosure SSD enclosure Black M.2
SKU
TS-CM10G
Category: Storage Drive Enclosures
| Supported storage drive interfaces | PCI Express,Serial ATA |
|---|---|
| Storage drive size | M.2 " |
| Product type | SSD enclosure |
| SKU | TS-CM10G |
| EAN | 0760557864073 |
| Manufacturer | Transcend |
| Availability | Out of Stock |
Transcend's CM10G is an enclosure designed specifically for M.2 PCIe or SATA SSDs. By following the tool-free installation guide, you can turn an M.2 PCIe/SATA SSD into a portable USB 10Gbps external drive to harness the full potential of your system.
Portable Design with Aggressive Heat Dissipation
Transcend's CM10G M.2 SSD enclosure is made of aluminum and plastic, and includes a shock-absorbent silicone rubber cover. Its compact, lightweight, and anti-scratch design makes it perfect for portability. Plus, it features enhanced heat dissipation as well as an LED indicator light that lets you know when the drive is in use.
Portable Design with Aggressive Heat Dissipation
Transcend's CM10G M.2 SSD enclosure is made of aluminum and plastic, and includes a shock-absorbent silicone rubber cover. Its compact, lightweight, and anti-scratch design makes it perfect for portability. Plus, it features enhanced heat dissipation as well as an LED indicator light that lets you know when the drive is in use.
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive size | M.2 |
| Supported storage drive interfaces | PCI Express, Serial ATA |
| Maximum storage capacity | 4 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Maximum storage capacity | 4 TB |
| Design | |
| Product type | SSD enclosure |
| Certification | CE/UKCA/FCC/BSMI/KC/RCM |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 5 V |
| Certificates | |
| Certification | CE/UKCA/FCC/BSMI/KC/RCM |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 57 g |
| Width | 112.6 mm |
| Depth | 34.4 mm |
| Height | 15.4 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |