We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transcend 220S 256 GB mSATA Serial ATA III 3D NAND
SKU
TS256GMSA220S
- 3D NAND flash memory
- Advanced Global Wear-leveling and Block management for reliability
- Built-in LDPC ECC (Error Correction Code) functionality
- Supports Advanced Garbage Collection, S.M.A.R.T. function, and Security Command
- Supports TRIM and NCQ commands
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | mSATA |
|---|---|
| Memory type | 3D NAND |
| SSD capacity | 256 GB |
| Component for | PC/Notebook |
| SKU | TS256GMSA220S |
| EAN | 0760557862406 |
| Manufacturer | Transcend |
| Availability | Out of Stock |
Transcend's SATA III 6Gb/s mSATA SSD 220S delivers blazing fast performance and long-term reliability. The compact mSATA form factor makes it perfect for use with space-restrictive portable devices such as Ultrabooks, tablet PCs, and slim servers.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Memory type | 3D NAND |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| TBW rating | 83 |
| SSD capacity | 256 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 560 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 500 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 83000 IOPS |
| Random read (4KB) | 60000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Random write (4KB) | 83000 IOPS |
| Random read (4KB) | 60000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| TBW rating | 83 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 560 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 500 MB/s |
| Linux operating systems supported | Yes |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 83000 IOPS |
| Random read (4KB) | 60000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | mSATA |
| Power | |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | mSATA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 29.9 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 4.85 mm |
| Depth | 50.8 mm |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| ECC | Yes |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| SSD form factor | mSATA |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, UKCA |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, UKCA |