We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TOA DA250FH 4.0 channels Performance/stage Black
SKU
DA-250FH
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4-Channel Digital Power Amplifier, 70V, 120 V AC, 50/60 Hz 250W × 4channels, Class D, 20 - 20000Hz, Black
Category: Audio Amplifiers
| SKU | DA-250FH |
|---|---|
| EAN | 0634563170957 |
| Manufacturer | TOA |
| Availability | Out of Stock |
The DA-250FH is a 4-Channel Digital Power Amplifier designed for 70 V line high-impedance distribution and features lightweight, compact, high power output, and high efficiency. It delivers 250 W × 4 channels (19.6 Ω output) using a switching power supply. Each channel is equipped with an independent power section. It can be electrically isolated from the high-impedance speaker system by attaching the MT-251H Output Transformer (optional). It can be mounted in an EIA Standard equipment rack (1 unit size).
| Audio | |
|---|---|
| Frequency range | 20 - 20000 Hz |
| Audio output channels | 4.0 channels |
| Peak power per channel | 250 W |
| Amplifier class | D |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.3% |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 100 dB |
| Crosstalk (1kHz) | 70 dB |
| Input impedance | 10000 Ω |
| Technical details | |
| Purpose | Performance/stage |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| On/off switch | Yes |
| Material | Steel |
| Power | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 120 V |
| Power consumption (typical) | 1200 W |
| Power protection features | Overload, Short circuit |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 482 mm |
| Depth | 401.8 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.6 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Indication | |
| LED indicators | Power |