We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TOA BC5000 battery charger
SKU
BC-5000-2
Category: Battery Chargers
| Number of batteries supported | 2 |
|---|---|
| SKU | BC-5000-2 |
| Manufacturer | TOA |
| Availability | Out of Stock |
The BC-5000-2 is a dedicated battery charger for the WM-5225 and WM-5265 Wireless Microphones, WM-5325 Wireless Transmitter, and WT-5100 Portable Receiver, which work with AD-5000-2. It employs a quick charging system for nickel metal hydride (Ni-MH) batteries, allowing up to 2 wireless microphones to be fully charged within 3 hours.
| Features | |
|---|---|
| Number of batteries supported | 2 |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Black, Silver |
| Performance | |
| Type | Indoor battery charger |
| LED indicators | Yes |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery | |
| Battery recharge time | 3 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 238 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 500 g |