We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TOA BC-900 battery charger AC
SKU
BC-900
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
8 x battery, 100 - 240 V AC, 50/60 Hz, 1.2 kg
Category: Battery Chargers
| Number of batteries supported | 8 |
|---|---|
| Power source type | AC |
| SKU | BC-900 |
| Manufacturer | TOA |
| Availability | Out of Stock |
The BC-900 is a dedicated battery charger for the BP-900 (optional) used in the Chairman Units, and Delegate Units. It permits up to 8 batteries to be simultaneously charged within up to 5 hours.
| Features | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| Number of batteries supported | 8 |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Resin, Steel |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Type | Indoor battery charger |
| LED indicators | Yes |
| Number of batteries supported | 8 |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 240 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| AC adapter included | Yes |