We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TOA A-3224DZ audio amplifier 5.0 channels
- Available in 120W to suit any applications
- High Impedance / Low Impedance selector
- Zones selector for selecting 5 zones simultaneously
- 5 inputs, 2 AUX, 1 REC out
- Priority Control Input
- Phantom Power
| SKU | A-3224DZ |
|---|---|
| Manufacturer | TOA |
| Availability | Out of Stock |
A-3224DZ
High-performance and cost-efficiency combined in one mixer power amplifier
A-3200DZ is a high-performance digital mixer amplifier series with high and low impedance selector. This stand-alone power amplifier range is the entry level of the A-3000D series expanding the line-up with EQ functions.
Offering the choice of 3 rated outputs of 120 W 240 W and 480 W the A-3200DZ series offers the right performance for every project size.
It is equipped with a zone selector enabling to select all 5 zones simultaneously. It comes with phantom power priority function and 6 inputs including a direct connection to a chime microphone via a CAT 5 network cables.
Due to its digital technology this mixer power amplifier series is energy efficient and eco-friendly saving costs at an optimal price/performance ratio.
The A-3200DZ series is ideal for broadcasting paging and background music in schools offices shops factories and houses of worship.
Digital Mixer Amplifier
• Available in 240W to suit any applications
• High Impedance / Low Impedance selector
• Zones selector for selecting 5 zones simultaneously
• 5 inputs 2 AUX 1 REC out
• Priority Control Input
• Phantom Power
| Features | |
|---|---|
| Weight | 5 Kg |
| Dimensions W x D x H | 420 x 357 x 100.9 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Audio output channels | 5.0 channels |
| Peak power per channel | 62 W |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 60 dB |
| Ports & interfaces | |
| Speakers connectivity type | Clamp terminals |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 420 mm |
| Depth | 357 mm |
| Height | 100.9 mm |
| Weight | 4.9 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |