We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thule Campus TCAM-7116 Black backpack Nylon, Polyester
SKU
3204313
- Protect a laptop up to 15.6" PC/16" MacBook Pro in the elevated, padded pocket
- Made with bluesign® approved, 100% recycled 600d Polyester fabric and bluesign® approved 400D nylon fabric
- Store books, folders and daily essentials in the large main compartment
- Front pocket includes small accessory storage pockets and a key fob
- Keep small accessories and pens secure and easy to locate in the translucent interior pocket
- Stash snacks or a key card in the quick access slip pocket
- Easily store water bottles, power cords or accessories in the two side pockets
- Durable fabrication with padded base panel and YKK zippers
- Custom details include interior lining with printed geometric pattern, tri-colored cord puller accent and an embossed pattern on the shoulder strap webbing and haul handle
Category: Backpacks
| SKU | 3204313 |
|---|---|
| EAN | 0085854247948 |
| Manufacturer | Thule |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Campus |
| PDF URLs |
View PDF |
Environmentally friendly design constructed with recycled materials takes you from the classroom to weekend events.
| Features | |
|---|---|
| Handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Interior pockets | Cell phone pocket, Zip pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Recycled material percentage | 100% |
| Coloration | Monochromatic |
| Linear mass density | 600 D |
| Notebook compartment | Yes |
| Country of origin | VNM |
| Minimum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Nylon, Polyester |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Colour name | Aegean Blue |
| Style | City |
| Recycled material | Yes |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Weight | 680 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 31 x 265 mm |
| Height | 450 mm |
| Depth | 240 mm |
| Volume | 23.5 L |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 500 mm |
| Technical details | |
| Recycled material | Yes |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 478 mm |
| Master (outer) case length | 185 mm |
| Master (outer) case height | 338 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.84 kg |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |