We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thrustmaster T-Flight Hotas X Black Joystick PC, Playstation 3
SKU
4160543
- The joystick with Removable push lever and direct configuration for instant take-off!
- fully programmable on PC and PS3TM
- unique: plug & play for Ultra easy and fast installation, with all functions pre-configured - For immediate removal (without worrying about the parameter setting)
- full functionality even without push lever: turning the control knob) replaces the rudder on the push lever if it is not connected
- high-precision joystick with Adjustable resistance
- programmable: 12 buttons and 5 axes are fully programmable
- exclusive ""mapping"" Button: all functions can be immediately exchanged with each other
Category: Gaming Controllers
| Device type | Joystick |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| Gaming platforms supported | PC,Playstation 3 |
| SKU | 4160543 |
| EAN | 3362934108366 |
| Manufacturer | Thrustmaster |
| Availability | Out of Stock |
The joystick with detachable throttle control and direct configuration for immediate takeoff!! Entirely Programmable PC and PS3™!
- Configurations by default:
- PS3™: Afterburner Climax (**) by Sega®
- PS3™: Blazing Angels 2 (**) by Ubisoft®
- PS3™: IL-2 Sturmovik Birds of prey (**) 505 Games
- PS3™ & PC : Tom Clancy’s H.A.W.X (**) Ubisoft®
- PS3™ & PC : Tom Clancy’s H.A.W.X.2 (**) Ubisoft®
- PC : Flight Simulator X (**) Microsoft®, the most popular flight simulator
- Unique: Plug & Play for ultra-simple and fast installation with all functions pre-configured for immediate takeoff (without worrying about configuration)
- Detachable, real-size, ergonomically-designed throttle control
- Dual-system aerodynamic control: by rotating handle (with integrated blocking system) or by progressive tilting lever
- High-precision joystick with adjustable resistance
- Wide hand-rest for optimal comfort
- Trigger for brakes (civil flight) or for rapid fire (military flight) + multi-directional hat (panoramic view)
- Exclusive "MAPPING" button: all functions may be instantly switched around between each other
- Weighted base for greater stability
- Exclusive "PRESET" button": to switch, while playing, instantly from one programme to another
- Internal memory: to save all of your programming, even with the joystick disconnected
- Programmable: the 12 buttons and 5 axles are entirely programmable.
- Configurations by default:
- PS3™: Afterburner Climax (**) by Sega®
- PS3™: Blazing Angels 2 (**) by Ubisoft®
- PS3™: IL-2 Sturmovik Birds of prey (**) 505 Games
- PS3™ & PC : Tom Clancy’s H.A.W.X (**) Ubisoft®
- PS3™ & PC : Tom Clancy’s H.A.W.X.2 (**) Ubisoft®
- PC : Flight Simulator X (**) Microsoft®, the most popular flight simulator
- Unique: Plug & Play for ultra-simple and fast installation with all functions pre-configured for immediate takeoff (without worrying about configuration)
- Detachable, real-size, ergonomically-designed throttle control
- Dual-system aerodynamic control: by rotating handle (with integrated blocking system) or by progressive tilting lever
- High-precision joystick with adjustable resistance
- Wide hand-rest for optimal comfort
- Trigger for brakes (civil flight) or for rapid fire (military flight) + multi-directional hat (panoramic view)
- Exclusive "MAPPING" button: all functions may be instantly switched around between each other
- Weighted base for greater stability
- Exclusive "PRESET" button": to switch, while playing, instantly from one programme to another
- Internal memory: to save all of your programming, even with the joystick disconnected
- Programmable: the 12 buttons and 5 axles are entirely programmable.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| Gaming platforms supported | PC, Playstation 3 |
| Gaming control function buttons | D-pad |
| Buttons quantity | 12 |
| Device type | Joystick |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 199 mm |
| Height | 199 mm |
| Depth | 199 mm |
| Package width | 242 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 264 mm |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 199 mm |
| Height | 199 mm |
| Depth | 199 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.1 kg |
| Package width | 242 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 264 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |