We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tech21 EvoPro mobile phone case 15.8 cm (6.2") Cover Black
SKU
T21-10654
- FlexShockTM - With 20ft Impact Protection, our industry-leading material technology absorbs impact like no other. It takes the heat produced by the force from impact and reforms your case structure, drop after drop
- Military Standard - This case has been rigorously shock tested in a controlled lab environment, and is 9 x stronger than the military standard (MIL-STD-810)
- Waste Responsible Innovation With our innovative bio-spice formula, 100% of this case breaks down into the earth once you’re finished with it, leaving no trace of microplastics
- Enhanced Camera Protection - Designed with raised bevelling to protect your camera lenses, this subtle detail cleverly protects your devices most delicate feature from damage
- Lanyards Included - Comes with 2 lanyards for additional security
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | T21-10654 |
|---|---|
| EAN | 5056586730270 |
| Manufacturer | Tech21 |
| Availability | Out of Stock |
The strongest case on the market - 9x stronger than the military standard, EvoPro in Black for the S24 is the industry-leading drop-proof phone case. Perfect for heavy-duty use and boasting a rugged design, this resilient & sustainable case is lab-tested to keep your device free from damage.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Desktop stand | No |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Features | |
| Pattern | No pattern |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Drop proof up to | 6.1 m |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |