We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tech21 EvoLite Wallet mobile phone case 15.8 cm (6.2") Wallet case Black
SKU
T21-10648
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Evo Lite Wallet, Samsung Galaxy S24, Black
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | T21-10648 |
|---|---|
| EAN | 5056586730096 |
| Manufacturer | Tech21 |
| Availability | Out of Stock |
Never forget your wallet again – Make searching for your wallet and phone a thing of the past by keeping them both in one place with the Evo Lite Wallet in Black for the S24. Featuring 10ft impact protection and three inbuilt card slots, this case is enhanced with a secure magnetic clasp and is complete with a landscape viewing mode option.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | PU leather, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
| Case type | Wallet case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | PU leather, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Pattern | No pattern |
| Case type | Wallet case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | PU leather, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |