We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tech21 EvoClear mobile phone case 16 cm (6.3") Cover Transparent
SKU
T21-10967
- Impact Protection Our lab-tested materials and design innovations provide 12ft/3.6m impact protection, safeguarding your device drop after drop for its entire lifetime.
- Waste Responsible Innovation This case is made from biodegradable materials and features our innovative Bio-Spice formula, which helps break it down into the earth once you’re finished with it, leaving no trace of microplastics.
- UV Resistance Embedded with intelligent UV-resistant agents, this case protects your device from damage and discolouration, for the lifetime of your device.
- Scratch Resistant Developed with our in-house self-healing formula, the case is totally scratch resistant giving you science-backed and scuff-free protection and style.
- Enhanced Camera Protection Designed with raised bevelling to protect your camera lenses, this subtle detail cleverly protects your devices most delicate feature from damage.
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | T21-10967 |
|---|---|
| EAN | 5056586738559 |
| Manufacturer | Tech21 |
| Availability | Out of Stock |
Introducing our best-selling clear case, the EvoClear, designed to offer exceptional protection and style for your iPhone 16 Pro. Featuring 12FT/3.6M multi-drop impact protection, this case ensures your device is safeguarded against drops and impacts. Made with our sustainable bio-spice ingredient, the EvoClear is 100% biodegradable, making it an eco-friendly choice for conscious consumers. Embedded with smart UV-resistant agents, the EvoClear maintains its clarity and resists yellowing over time. Enhanced with self-healing scratch-resistant materials and raised camera protection bevels, this case keeps your lenses and device scratch and damage-free. Perfect for showcasing your stylish device without compromising on protection, the EvoClear is the ideal choice for tech lovers who want their favourite device to shine for as long as they have it. Choose the EvoClear for superior impact protection, sustainable materials, and unmatched clarity.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3.6 m |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |