We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tech21 Evo Lite mobile phone case 16.5 cm (6.5") Cover Transparent
SKU
T21-9397
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Evo Lite - Samsung Galaxy A53 5G Case - Clear
- Multi-drop protection: 8ft (2.4m)
- Advanced antimicrobial technology
- Anti-yellowing transparent backing
- Enhanced camera protection
- Scratch resistant
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover case |
| SKU | T21-9397 |
| EAN | 5056234795897 |
| Manufacturer | Tech21 |
| Availability | Out of Stock |
It’s clear to see why this anti-yellowing Evo Lite case is a must for your Samsung Galaxy A53. Ready for all kinds of everyday bumps and scrapes, it offers a transparent view of your device while also protecting against scratches and multiple drops up to 8ft.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A53 5G |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A53 5G |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant |
| Drop proof up to | 2.4 m |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |