We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus AMB580EU mouse Ambidextrous Bluetooth Optical 1600 DPI
SKU
AMB580EU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Optical, 1600 DPI, Bluetooth, 10 m, 1 AA battery, Black
- Compatible with Windows, Mac®, ChromebookTM, and UltrabookTM
- Bluetooth® wireless connection with 10-metre (33’) range
- 1,600 DPI optical sensor for a precise response
- 3 buttons for easy navigation
- 1 AA battery included
Category: Mice
| Device interface | Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | AMB580EU |
| EAN | 5051794031829 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | Out of Stock |
Navigate, point, and click with the Bluetooth® Mouse. You’ll have one less cord on your desk and free up a USB port for charging your phone or adding a peripheral. The mouse easily glides along with your movements thanks to its 1,600 DPI optical sensor, and its three buttons allow for all the left clicking and right clicking you need. This mouse puts productivity at your fingertips without breaking the bank.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | Bluetooth |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Technical details | |
| Weight | 60 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 60 g |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 60 g |