We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swordfish Varipoint Pencil Sharpener Electric pencil sharpener Grey, Purple
SKU
40232
Category: Pencil Sharpeners
| SKU | 40232 |
|---|---|
| Manufacturer | Swordfish |
| Availability | Out of Stock |
Lightweight yet powerful. The Varipoint just keeps on sharpening. With the ability to set three pencil point options, the Varipoint is ideal for busy offices, studios and classrooms.
- Strong replaceable helical blade
- Auto-stop when sharp to prevent oversharpening
- Safety feature cuts power when tray is removed
- Pencil point options for a rounded or sharp tip
- For standard 8mm diameter pencils
- Strong replaceable helical blade
- Auto-stop when sharp to prevent oversharpening
- Safety feature cuts power when tray is removed
- Pencil point options for a rounded or sharp tip
- For standard 8mm diameter pencils
| Features | |
|---|---|
| Type | Electric pencil sharpener |
| Product colour | Grey, Purple |
| Weight & dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Depth | 88 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 730 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Electric pencil sharpener |
| Colour | |
| Product colour | Grey, Purple |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |