We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swordfish 40906 pencil sharpener Electric pencil sharpener Grey
SKU
40906
Category: Pencil Sharpeners
| SKU | 40906 |
|---|---|
| Manufacturer | Swordfish |
| Availability | Out of Stock |
Featuring three pencil size options, the Trio sharpens standard and large graphite pencils quickly and efficiently. This first-class electric sharpener has a robust plastic body and is the perfect device for busy schools and offices.
- Automatically sharpens when a pencil is inserted and stops when it is removed
- Sharpens up to 15 pencils per minute
- Auto-stop when sharp to prevent oversharpening
- Safety feature cuts power when tray is removed
- Effective thermal cut-out to protect the motor
- Strong, sharp replaceable helical blade
- For standard 8mm, 9.5mm and 11mm diameter pencils
- Robust plastic body
- Capacious shavings tray
- Automatically sharpens when a pencil is inserted and stops when it is removed
- Sharpens up to 15 pencils per minute
- Auto-stop when sharp to prevent oversharpening
- Safety feature cuts power when tray is removed
- Effective thermal cut-out to protect the motor
- Strong, sharp replaceable helical blade
- For standard 8mm, 9.5mm and 11mm diameter pencils
- Robust plastic body
- Capacious shavings tray
| Features | |
|---|---|
| Type | Electric pencil sharpener |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Depth | 132 mm |
| Height | 295 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Electric pencil sharpener |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |