We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swordfish 40235 pencil sharpener Manual pencil sharpener Black, Purple
SKU
40235
Category: Pencil Sharpeners
| SKU | 40235 |
|---|---|
| Manufacturer | Swordfish |
| Availability | Out of Stock |
In signature Swordfish black and purple livery , the Pointi will look good on any desk.
Inside the polished casing is a sophisticated helical-blade cutting system - similar to the system that is fitted to more costly professional pencil sharpeners.
The biggest advantage of a helical cutting system, over the flat blade found in most pocket sharpeners, is the quality of the point. The Pointi really does live up to its name, producing a long, sharp point, time after time.
- Robust plastic construction
- High capacity shavings tray
- Compact design
- Auto stop when sharp to prevent oversharpening
- For standard 8mm diameter pencils
- Desk clamp included
Inside the polished casing is a sophisticated helical-blade cutting system - similar to the system that is fitted to more costly professional pencil sharpeners.
The biggest advantage of a helical cutting system, over the flat blade found in most pocket sharpeners, is the quality of the point. The Pointi really does live up to its name, producing a long, sharp point, time after time.
- Robust plastic construction
- High capacity shavings tray
- Compact design
- Auto stop when sharp to prevent oversharpening
- For standard 8mm diameter pencils
- Desk clamp included
| Features | |
|---|---|
| Type | Manual pencil sharpener |
| Product colour | Black, Purple |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 220 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Manual pencil sharpener |
| Colour | |
| Product colour | Black, Purple |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |