We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swordfish 40104 pencil sharpener Manual pencil sharpener Grey
SKU
40104
Category: Pencil Sharpeners
| SKU | 40104 |
|---|---|
| Manufacturer | Swordfish |
| Availability | Out of Stock |
With a traditional design, the Scholar has a robust metal body and high capacity shavings tray. Featuring various pencil point options from rounded to sharp, the Scholar is perfect for use in schools and offices.
- Pencil point options for a rounded or sharp tip
- Strong replaceable helical blade
- Auto Stop when sharp to prevent oversharpening
- For standard (8mm) up to large (12mm) diameter pencils
- Desk clamp included
- Pencil point options for a rounded or sharp tip
- Strong replaceable helical blade
- Auto Stop when sharp to prevent oversharpening
- For standard (8mm) up to large (12mm) diameter pencils
- Desk clamp included
| Features | |
|---|---|
| Type | Manual pencil sharpener |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 126 mm |
| Weight | 674 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Manual pencil sharpener |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |