We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swordfish 40103 pencil sharpener Manual pencil sharpener Black, Grey
SKU
40103
Category: Pencil Sharpeners
| SKU | 40103 |
|---|---|
| Manufacturer | Swordfish |
| Availability | Out of Stock |
With signature curves, the Swordfish Curve combines modern design with solid engineering. Precise sharpening, pencil point options and easy handling are distinctive features of this model.
- Pencil point options for a rounded or sharp tip
- Strong replaceable helical blade
- Auto Stop when sharp to prevent oversharpening
- For standard (8mm) up to large (12mm) diameter pencils
- Desk clamp included
- Pencil point options for a rounded or sharp tip
- Strong replaceable helical blade
- Auto Stop when sharp to prevent oversharpening
- For standard (8mm) up to large (12mm) diameter pencils
- Desk clamp included
| Features | |
|---|---|
| Type | Manual pencil sharpener |
| Product colour | Black, Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 132 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 388 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Manual pencil sharpener |
| Colour | |
| Product colour | Black, Grey |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |