We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swordfish 40100 pencil sharpener Manual pencil sharpener Black, Grey
SKU
40100
Category: Pencil Sharpeners
| SKU | 40100 |
|---|---|
| EAN | 5019118780907 |
| Manufacturer | Swordfish |
| Availability | Out of Stock |
The smallest Mechanical sharpener in our range, the Ikon has a sharp helical blade inside high-quality plastic body. The Ikon has a compact timeless design and is perfect for the space conscious.
- Strong replaceable helical blade
- Auto Stop when sharp to prevent oversharpening
- For standard (8mm) diameter pencils
- High capacity shavings tray
- Space conscious compact design
- Desk clamp included
- Strong replaceable helical blade
- Auto Stop when sharp to prevent oversharpening
- For standard (8mm) diameter pencils
- High capacity shavings tray
- Space conscious compact design
- Desk clamp included
| Features | |
|---|---|
| Type | Manual pencil sharpener |
| Product colour | Black, Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 277 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Manual pencil sharpener |
| Colour | |
| Product colour | Black, Grey |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |