We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swordfish 40051 pencil sharpener Electric pencil sharpener Grey
SKU
40051
Category: Pencil Sharpeners
| SKU | 40051 |
|---|---|
| EAN | 5019118002108 |
| Manufacturer | Swordfish |
| Availability | Out of Stock |
Perfect for office or studio use, this model has a choice of pencil point options and will produce a sharp or gently contoured point. A jam eject button enables broken leads and pencil stubs to be removed with ease.
- Choice of pencil point options from rounded to sharp
- Sharpens up to 6 pencils per minute
- Automatically sharpens when a pencil is inserted and stops when it is removed
- Auto-stop when sharp to prevent oversharpening
- Safety feature cuts power when tray is removed
- Effective thermal cut-out to protect the motor
- Strong, sharp replaceable helical blade
- A jam eject button enables broken leads & pencil stubs to be removed with ease
- For standard (8mm) diameter pencils
- Choice of pencil point options from rounded to sharp
- Sharpens up to 6 pencils per minute
- Automatically sharpens when a pencil is inserted and stops when it is removed
- Auto-stop when sharp to prevent oversharpening
- Safety feature cuts power when tray is removed
- Effective thermal cut-out to protect the motor
- Strong, sharp replaceable helical blade
- A jam eject button enables broken leads & pencil stubs to be removed with ease
- For standard (8mm) diameter pencils
| Features | |
|---|---|
| Type | Electric pencil sharpener |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Electric pencil sharpener |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |