We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swann SWWHD-FLOCAMW Cube Indoor & outdoor 1920 x 1080 pixels Wall
SKU
SWWHD-FLOCAMW-EU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1080p, 1920 x 1080, 125º, 10m, 270º, 30m, 2500 lumens, 5000K, 75dB, AC 100~240V 50/60hz
- Prevent Unwanted Activity
- Easy Wi-Fi Connection
- Listen in, Talk Back
- Install Outdoors
- Control the Brightness
- Local & Cloud Storage
- See Everything 24/7
- Know What’s Happening
Category: Security Cameras
| Wi-Fi | Yes |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Product colour | White |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| SKU | SWWHD-FLOCAMW-EU |
| EAN | 0840236124862 |
| Manufacturer | Swann |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual |
Everything a Burglar Doesn’t Want Evidence. Visibility. Interaction. Warning. It’s the ultimate deterrence with powerful floodlights, 2-way talk, video recording & siren combining to ensure your property won’t be an easy target. Nowhere to Hide The super-bright floodlights shine 2500 lumens & enable color night vision up to 100ft (30m), so you can identify people, cars & more, at any hour. Always the Right Light Dim the floodlights to a comfortable level within the app. Great for use in entertainment areas. Prevention is the Best Defense Get a push notification when heat & movement are detected & talk back to say hello or scare off potential intruders, while the camera records everything. Sound a Warning Protect the ones you love with a loud siren that can be triggered automatically when activity occurs or turn it on manually via the app. Set & Forget Never miss a thing with video clips saved to local memory for 7 days & secure cloud for 2 days for free, with the ability to expand that to 30 days cloud recording via subscription service^. Speak to See Enjoy hands-free security using voice commands. Stream video from your camera via the Google Assistant & Chromecast, Google Home Hub, or via Alexa devices with a screen, such as Echo Spot, Echo Show or 4K Fire TV. One App, Complete Security This camera is now compatible with the new Swann Security app ecosystem, allowing you combine and control all your security devices on your mobile device. It’s security made smarter.
| Performance | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Design | |
| Form factor | Cube |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Video | |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 240 mm |
| Depth | 240 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 1.11 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |