We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swann SWNVK-875808 video surveillance kit Wired 8 channels
SKU
SWNVK-875808-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SWNVK-875808, 8 Channels, VGA, HDMI, RCA, PoE, 2 TB HDD, RJ-45, USB 2.0, 8x camera, 5 MP, 2560x1920, IR, PIR, IP66
Category: Video Surveillance Kits
| SKU | SWNVK-875808-UK |
|---|---|
| Manufacturer | Swann |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Reliable Wired Connection
Protect your loved ones & property with this multi-camera, wired surveillance system with everything you need to do-it-yourself or have it professionally installed
See & Hear Everything in Super HD
See faces, license plates, packages & more with state-of-the-art 5MP Super HD, that’s 2.4x clearer than 1080p with powerful digital zoom – ensuring you won’t miss a thing
Protection 24/7
See in the dark with night vision up to 130ft/40m. Mount the 8 cameras indoors or outdoors for full 8 channel monitoring
Heat Sensing
Swann’s True Detect™ heat & motion-based PIR detection reliably captures & records activity, with fewer false triggers & reliable push notifications
Set & Forget
Enjoy local recording for up to 300 days+ onto the massive 2TB hard drive with no fees ever. Save still images directly to your Dropbox account
Security Made Smarter
Cut the cost of crime & know what’s happening with this comprehensive Super HD security system to suit large homes, offices, small businesses & retail stores
Speak & You Can See
Use voice commands via the Google Assistant and Chromecast to stream video from your security cameras to your TV. Your security just got smarter.
Audio Adds Another Layer of Evidence
Hear off-screen noises and identify voices by their gender, age, accent & language. Record conversations and make sure your kids or elderly family members are being well taken care of by anyone assisting them.
See everything day or night
See in the dark up to 130ft (40m) with the powerful infrared night vision which automatically kicks in as the night falls.
Dropbox Integration
Set up the system to upload still images to your Dropbox account in the cloud. So even if your security system gets stolen, you’ll have image evidence stored off-site.
Free Storage with the Massive HDD
The massive 2TB HDD can store months of recordings before it starts saving over older footage. Easily transfer videos to a USB stick or download via network with no ongoing fees ever.
Easier Installation with Power over Ethernet
Power, video and audio run through a single Ethernet cable per camera with Power over Ethernet cabling, PoE, making installation a lot simpler.
Protect your loved ones & property with this multi-camera, wired surveillance system with everything you need to do-it-yourself or have it professionally installed
See & Hear Everything in Super HD
See faces, license plates, packages & more with state-of-the-art 5MP Super HD, that’s 2.4x clearer than 1080p with powerful digital zoom – ensuring you won’t miss a thing
Protection 24/7
See in the dark with night vision up to 130ft/40m. Mount the 8 cameras indoors or outdoors for full 8 channel monitoring
Heat Sensing
Swann’s True Detect™ heat & motion-based PIR detection reliably captures & records activity, with fewer false triggers & reliable push notifications
Set & Forget
Enjoy local recording for up to 300 days+ onto the massive 2TB hard drive with no fees ever. Save still images directly to your Dropbox account
Security Made Smarter
Cut the cost of crime & know what’s happening with this comprehensive Super HD security system to suit large homes, offices, small businesses & retail stores
Speak & You Can See
Use voice commands via the Google Assistant and Chromecast to stream video from your security cameras to your TV. Your security just got smarter.
Audio Adds Another Layer of Evidence
Hear off-screen noises and identify voices by their gender, age, accent & language. Record conversations and make sure your kids or elderly family members are being well taken care of by anyone assisting them.
See everything day or night
See in the dark up to 130ft (40m) with the powerful infrared night vision which automatically kicks in as the night falls.
Dropbox Integration
Set up the system to upload still images to your Dropbox account in the cloud. So even if your security system gets stolen, you’ll have image evidence stored off-site.
Free Storage with the Massive HDD
The massive 2TB HDD can store months of recordings before it starts saving over older footage. Easily transfer videos to a USB stick or download via network with no ongoing fees ever.
Easier Installation with Power over Ethernet
Power, video and audio run through a single Ethernet cable per camera with Power over Ethernet cabling, PoE, making installation a lot simpler.
| Camera | |
|---|---|
| Viewing angle | 82° |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Camera resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Camera included | Yes |
| Colour | Yes |
| Surveillance camera form factor | Bullet |
| Built-in microphone | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Camera interface | RJ-45 |
| Camera cable length | 18 m |
| Heat function | No |
| Placement supported | Indoor/outdoor |
| Rotating | No |
| Number of cameras | 8 |
| Night vision distance | 40 m |
| Night mode | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Integrated PIR sensor | Yes |
| Recorder | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Display frame rate | 15 fps |
| Motion sensor | Yes |
| Maximum HDD capacity | 6 TB |
| Recorder included | Yes |
| Channels quantity | 8 channels |
| Ethernet LAN | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media type | HDD |
| Number of HDDs installed | 1 |
| Line outputs (RCA) | 1 |
| HDD capacity | 2 TB |
| DC-in jack | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power source type | AC |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Camera width | 15.1 cm |
| Camera depth | 7 cm |
| Camera height | 7 cm |
| Recorder width | 23.5 cm |
| Recorder depth | 31 cm |
| Recorder height | 5.3 cm |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Warning stickers | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| Power supply included | Yes |