We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swann SWNVK-800KH2-EU video surveillance kit Wireless 4 channels
SKU
SWNVK-800KH2-EU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Wi-Fi NVW-800 NVR with 1TB HDD & 2 x 4K Enforcer Cameras with Controllable Red & Blue Flashing Lights, Spotlights & Sirens plus SwannNet Wi-Fi Connection
Category: Video Surveillance Kits
| SKU | SWNVK-800KH2-EU |
|---|---|
| EAN | 0840236130894 |
| Manufacturer | Swann |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual |
Prevent Crime
Controllable sensor spotlights with red & blue flashing lights deter intruders
4K Ultra HD
State-of-the-art video to see faces, license plates, close ups & more
Night2Day™ Color at Night
See color video at night up to 32ft/10m & B/W up to 115ft/35m
Free Recording
Retain video up to 12 months onto 1TB hard drive
True Detect
Heat & motion-sensing for more reliable alerts
Powered Wi-Fi Video
The cameras plug into power while their video signal back to the NVR is wireless, making installation easy
See & Hear
Recognize faces, detect vehicles, talk to visitors & more, to know what's happening 24/7
Weatherproof
Cameras work in rain & snow, all year round
Speak to See
Go hands-free with Hey Google or Alexa
Want More Security?
Become a Secure+ member for extended warranty, insurance & exclusive offers
A World-First, Made for You
The SecureAlert™ is the first product of its kind – combining a best in class yet easy to set up 4K Wi-Fi NVR, 4 Ultra HD cameras, sensor lighting, sirens, mobile alerts, two-way talk, etc.
Your Security Enforcer
Defend your property & deter intruders with motion-activated red & blue flashing lights, spotlights & sirens.
Ultra-Impressive 4K
Video in pro-quality Ultra HD to see everything that’s happening live or in playback mode, plus you can zoom in close to see car license plates, faces & so much more.
SwannNet™ Wi-Fi Connection
Always enjoy the strongest available Wi-Fi connection. SwannNet™ allows you to select whether each camera connects to the internet via the NVR or your internet router.
See Colour at Night
Get colour video at night up to 32ft (10m) with the lights on & even longer, up to 115ft (35m), in black & white during total darkness.
More Reliable Security
With Swann's True Detect, warm objects like people & cars can trigger the lights, siren, push notifications & recording with fewer false alarms to worry about.
Sound an Alarm
Protect the ones you love with a loud siren that can be triggered automatically when activity occurs or manually via the app.
Your Eyes Outside
Mount the cameras outdoors as their weatherproof design is IP66 rated, meaning they are built to withstand rain, snow & heat, all year round.
Speak to See
Enjoy hands-free security using voice commands. Stream video from your camera via the Hey Google & Chromecast, Google Home Hub, or via Alexa devices with a screen, such as Echo Spot.
Free Local & Cloud Recording
The massive 1TB HDD can store months of video before overwriting older files. Easily back up video to your personal Dropbox account in the cloud &/or transfer videos to a USB memory stick.
Good for Business & Home
This system is designed to protect, & prevent crime at, small businesses & large homes. Position the cameras to watch over entrances, yards, driveways, parking lots, shop floors, & more.
Add Enforcer Cameras
This Wi-Fi NVR comes with 2 Enforcer™ Cameras offering you the flexibility to add 2 more cameras for increased coverage & to reduce blind spots if you need to.
One App, Complete Security
Expand your security by adding Wi-Fi cameras & fully wired DVR or NVR surveillance systems & manage everything within the Swann Security app. It’s security made smarter.
What's In the Box
- 4 Channel 4K NVR with 1TB Hard Drive
- 4K Wi-Fi Enforcer™ Cameras x 2
- HDMI Cable
- Ethernet Cable x 1 (3ft / 1m)
- Power Cables for Cameras x 2 (40ft / 12m)
- Mouse
- Power Adapters x 3
- Mounting Screws & Plugs
- Operating Instructions
- Theft Deterrent Stickers
Controllable sensor spotlights with red & blue flashing lights deter intruders
4K Ultra HD
State-of-the-art video to see faces, license plates, close ups & more
Night2Day™ Color at Night
See color video at night up to 32ft/10m & B/W up to 115ft/35m
Free Recording
Retain video up to 12 months onto 1TB hard drive
True Detect
Heat & motion-sensing for more reliable alerts
Powered Wi-Fi Video
The cameras plug into power while their video signal back to the NVR is wireless, making installation easy
See & Hear
Recognize faces, detect vehicles, talk to visitors & more, to know what's happening 24/7
Weatherproof
Cameras work in rain & snow, all year round
Speak to See
Go hands-free with Hey Google or Alexa
Want More Security?
Become a Secure+ member for extended warranty, insurance & exclusive offers
A World-First, Made for You
The SecureAlert™ is the first product of its kind – combining a best in class yet easy to set up 4K Wi-Fi NVR, 4 Ultra HD cameras, sensor lighting, sirens, mobile alerts, two-way talk, etc.
Your Security Enforcer
Defend your property & deter intruders with motion-activated red & blue flashing lights, spotlights & sirens.
Ultra-Impressive 4K
Video in pro-quality Ultra HD to see everything that’s happening live or in playback mode, plus you can zoom in close to see car license plates, faces & so much more.
SwannNet™ Wi-Fi Connection
Always enjoy the strongest available Wi-Fi connection. SwannNet™ allows you to select whether each camera connects to the internet via the NVR or your internet router.
See Colour at Night
Get colour video at night up to 32ft (10m) with the lights on & even longer, up to 115ft (35m), in black & white during total darkness.
More Reliable Security
With Swann's True Detect, warm objects like people & cars can trigger the lights, siren, push notifications & recording with fewer false alarms to worry about.
Sound an Alarm
Protect the ones you love with a loud siren that can be triggered automatically when activity occurs or manually via the app.
Your Eyes Outside
Mount the cameras outdoors as their weatherproof design is IP66 rated, meaning they are built to withstand rain, snow & heat, all year round.
Speak to See
Enjoy hands-free security using voice commands. Stream video from your camera via the Hey Google & Chromecast, Google Home Hub, or via Alexa devices with a screen, such as Echo Spot.
Free Local & Cloud Recording
The massive 1TB HDD can store months of video before overwriting older files. Easily back up video to your personal Dropbox account in the cloud &/or transfer videos to a USB memory stick.
Good for Business & Home
This system is designed to protect, & prevent crime at, small businesses & large homes. Position the cameras to watch over entrances, yards, driveways, parking lots, shop floors, & more.
Add Enforcer Cameras
This Wi-Fi NVR comes with 2 Enforcer™ Cameras offering you the flexibility to add 2 more cameras for increased coverage & to reduce blind spots if you need to.
One App, Complete Security
Expand your security by adding Wi-Fi cameras & fully wired DVR or NVR surveillance systems & manage everything within the Swann Security app. It’s security made smarter.
What's In the Box
- 4 Channel 4K NVR with 1TB Hard Drive
- 4K Wi-Fi Enforcer™ Cameras x 2
- HDMI Cable
- Ethernet Cable x 1 (3ft / 1m)
- Power Cables for Cameras x 2 (40ft / 12m)
- Mouse
- Power Adapters x 3
- Mounting Screws & Plugs
- Operating Instructions
- Theft Deterrent Stickers
| Camera | |
|---|---|
| Viewing angle | 87° |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Camera resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Camera included | Yes |
| Colour | Yes |
| Surveillance camera form factor | Bullet |
| Built-in microphone | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Camera interface | Wi-Fi |
| Placement supported | Indoor/outdoor |
| Number of cameras | 2 |
| Night vision distance | 35 m |
| Night mode | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Integrated PIR sensor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| Recorder | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Recorder included | Yes |
| Channels quantity | 4 channels |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media type | HDD |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Maximum storage capacity | 4 TB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Camera width | 7.1 cm |
| Camera depth | 14.5 cm |
| Camera height | 7.1 cm |
| Recorder width | 12.6 cm |
| Recorder depth | 6.2 cm |
| Recorder height | 22.9 cm |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8525890000 |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package height | 375 mm |
| Package weight | 3.1 kg |
| Packaging content | |
| Warning stickers | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| Power supply included | Yes |
| Manual | Yes |
| Screws included | Yes |