We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swann SWDVK-846804DE-EU video surveillance kit Wired 8 channels
SKU
SWDVK-846804DE-EU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
DVR-4680 with 1TB HDD & 4 x Enforcer Dome Cameras with Controllable Red & Blue Flashing Lights & Spotlights PRO-1080DER
Category: Video Surveillance Kits
| SKU | SWDVK-846804DE-EU |
|---|---|
| EAN | 0840236132669 |
| Manufacturer | Swann |
| Availability | Out of Stock |
Prevent Crime Controllable sensor spotlights with red & blue flashing lights deter intruders True Detect™ Heat & motion-sensing for more reliable alerts 1080p Full HD Crystal clear video & close-ups.1080p Full HD Weatherproof Cameras work in rain & snow, all year round Smartphone Control Access anywhere with the Swann Security app Night2Day™ Color at Night See color video at night up to 32ft/10m & B/W up to 100ft/30m Free Recording Retain video up to 6 months onto 1TB hard drive Wired Set & forget, reliable multi-camera wired connection Speak to See Go hands-free with Hey Google or Alexa Want More Security? Become a Secure+ member for extended warranty, insurance & exclusive offers Full color at night Get color video at night up to 32ft (10m) with the lights on & even longer, up to 100ft (30m), in black & white during total darkness. More Reliable Security With Swann's True Detect, warm objects like people & cars can trigger the lights, siren, push notifications & recording with fewer false alarms to worry about. Your Eyes Outside Mount the cameras outdoors as their weatherproof design is IP66 rated, meaning they are built to withstand rain, snow & heat, all year round. Speak to See Enjoy hands-free security using voice commands. Stream video from your camera via the Hey Google & Chromecast, Google Home Hub, or via Alexa devices with a screen, such as Echo Spot. Free Local & Cloud Recording The massive 1TB HDD can store months of video before overwriting older files. Easily back up video to your personal Dropbox account in the cloud &/or transfer videos to a USB memory stick. Good for Business & Home This system is designed to protect, & prevent crime at, small businesses & large homes. Position the cameras to watch over entrances, yards, driveways, parking lots, shop floors, & more. Add Enforcer Cameras This 8 channel DVR comes with 4 Enforcer Cameras offering you the flexibility to add 4 more cameras for increased coverage & to reduce blind spots if you need to. One App, Complete Security Expand your security by adding Wi-Fi cameras & manage everything within the Swann Security app. It’s security made smarter. What's In the Box - 8 Channel DVR with 1TB Hard Drive - 1080p Enforcer™ Dome Cameras x 4 - Extension Cables 18m x 4 - Ethernet Cable - HDMI Cable - Power Adapters & Splitters - Mouse - Mounting Screws & Plugs - Quick Start Guide - Theft Deterrent Stickers
| Camera | |
|---|---|
| Viewing angle | 90° |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera included | Yes |
| Colour | Yes |
| Surveillance camera form factor | Dome |
| Built-in microphone | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Camera interface | BNC |
| Placement supported | Indoor/outdoor |
| Number of cameras | 4 |
| Night vision distance | 30 m |
| Night mode | Yes |
| Integrated PIR sensor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| Recorder | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Motion sensor | Yes |
| Recorder included | Yes |
| Channels quantity | 8 channels |
| Ethernet LAN | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Storage media type | HDD |
| Line inputs (RCA) | 8 |
| Audio output | 1 |
| Audio input | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| Supported video modes | 1080p |
| Smartphone remote support | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, White |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Camera width | 13.2 cm |
| Camera depth | 13.2 cm |
| Camera height | 10 cm |
| Recorder width | 30 cm |
| Recorder depth | 23 cm |
| Recorder height | 6.4 cm |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8525890000 |
| Packaging data | |
| Package width | 295 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package height | 430 mm |
| Package weight | 6.4 kg |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Warning stickers | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Cables included | BNC, HDMI, LAN (RJ-45) |
| Mounting kit | Yes |