We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Swann SWDVK-1645816V video surveillance kit Wired 16 channels
SKU
SWDVK-1645816V-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SWDVK-1645816V, 16 channels, VGA, HDMI, RCA, RJ-45, USB 2.0, 8x camera, 1920x1080, 90°, IP66
- Resolution: 1080p (2MP)
- Night Vision Distance: 30m or up to 40m in ambient light
- Viewing Angle: 90°
- Camera Outdoor Rating: IP66, Weatherproof
- DVR HDD Size: 2TB (Up to 1 year recording)
- Cable Type: BNC (DVR)
- App: HomeSafe View, View 24/7
- Works with the Google Assistant
Category: Video Surveillance Kits
| SKU | SWDVK-1645816V-UK |
|---|---|
| EAN | 0840236123445 |
| Manufacturer | Swann |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
This security system is packed with the latest CCTV tech, such as weatherproof cameras, night vision, push notifications, Dropbox integration and the Google Assistant for voice control.
Get security evidence in 1080p Full HD with Full HD security cameras. Capture essential evidence such as license plates and facial features.
True Detect thermal motion sensing auto records and sends you a push notification when it detects warm objects, like people & cars.
A 16-camera security system suits large properties for a comprehensive security surveillance covering both indoors and outdoors.
See your home on your phone, live or playback, from anywhere with the HomeSafe View app for complete peace of mind.
The massive hard drive stores months of footage with no fees ever. Link your DVR to your Dropbox and upload still images to the cloud for off-site storage.
True Detect Thermal Sensing Security System
With True Detect Thermal Sensing technology, this security system can detect moving warm objects, such as people & cars, to trigger recording & alerts, increasing the relevance of recordings & eliminating false triggers.
True Detect Thermal Sensing Motion Detection
The True Detect PIR sensor triggers auto recording & push notifications when it senses heat, like from people and cars.
Accurate Security Push Notifications
You’ll get push notifications when cameras detect movement from warm objects, such as people and cars allowing you to act immediately and potentially prevent any costly security incident.
Crime Prevention: the true value of True Detect
Pixel-based Motion Detection tends to generate a lot of false triggers, such as plants moving and birds. If your recorder is set up to email you in every Motion Detection event and most of events are irrelevant, you’ll most likely turn the email alerts off, and when a real security incident happens, you’ll only find out when you get home.
With True Detect, Motion Detection is only triggered by heat-generating objects, like people and cars, which represent a real threat to your property. When an event is detected, you’ll get a push notification on the HomeSafe View app, allowing you to see the scene in real time and act swiftly to prevent any security incidents which could have had a much higher financial impact than the cost of this security system.
Speak & You Can See
Now it’s even easier to see what’s happening. Use voice commands via the Google Assistant and Chromecast to stream video from your security cameras to your Smart TV. You can customize commands such as “Okay Google, show me the front door”. Your security just got smarter.
QuickShot Cloud saves snapshots to your Dropbox account
Set up the system to upload still images to your Dropbox account in the cloud. So even if your security system gets stolen, you’ll have peace of mind knowing you can go online and access snapshots from your security cameras.
View your home on your phone
See the cameras live and play back recordings on your smartphone or tablet, no matter where you are in the world with the HomeSafe View app.
Massive surveillance grade hard drive
The massive 2TB HDD is designed especially for continuous surveillance recording. Store months of recordings and easily transfer videos to a USB stick or download via network with no ongoing fees ever.
Weatherproof cameras built for any climate
Mount the cameras outdoors as they’re built tough to withstand rain, snow, sunshine and dust, day in, day out, rain or shine, with IP66 weatherproof rating.
See everything day or night
See in the dark up to 100ft (30m) at night or up to 130ft (40m) in ambient light with the powerful infrared night vision which automatically kicks in as the night falls.
Smart Search easily finds recorded incidents by searching a specific image area
Select a specific area of the image to search for movement within the recordings. For example, highlight the position of a stolen object and Smart Search will find motion around that area.
QuickShot lets you quickly review recordings from multiple cameras
Save time with QuickShot. Play a slideshow from all cameras’ recordings on the same screen so that you can quickly identify an event of interest.
QuickReview plays back various recordings from a single camera
Easily locate a security incident from one camera by simultaneous playing footage from it from different times in a multiscreen layout within the same monitor.
Get security evidence in 1080p Full HD with Full HD security cameras. Capture essential evidence such as license plates and facial features.
True Detect thermal motion sensing auto records and sends you a push notification when it detects warm objects, like people & cars.
A 16-camera security system suits large properties for a comprehensive security surveillance covering both indoors and outdoors.
See your home on your phone, live or playback, from anywhere with the HomeSafe View app for complete peace of mind.
The massive hard drive stores months of footage with no fees ever. Link your DVR to your Dropbox and upload still images to the cloud for off-site storage.
True Detect Thermal Sensing Security System
With True Detect Thermal Sensing technology, this security system can detect moving warm objects, such as people & cars, to trigger recording & alerts, increasing the relevance of recordings & eliminating false triggers.
True Detect Thermal Sensing Motion Detection
The True Detect PIR sensor triggers auto recording & push notifications when it senses heat, like from people and cars.
Accurate Security Push Notifications
You’ll get push notifications when cameras detect movement from warm objects, such as people and cars allowing you to act immediately and potentially prevent any costly security incident.
Crime Prevention: the true value of True Detect
Pixel-based Motion Detection tends to generate a lot of false triggers, such as plants moving and birds. If your recorder is set up to email you in every Motion Detection event and most of events are irrelevant, you’ll most likely turn the email alerts off, and when a real security incident happens, you’ll only find out when you get home.
With True Detect, Motion Detection is only triggered by heat-generating objects, like people and cars, which represent a real threat to your property. When an event is detected, you’ll get a push notification on the HomeSafe View app, allowing you to see the scene in real time and act swiftly to prevent any security incidents which could have had a much higher financial impact than the cost of this security system.
Speak & You Can See
Now it’s even easier to see what’s happening. Use voice commands via the Google Assistant and Chromecast to stream video from your security cameras to your Smart TV. You can customize commands such as “Okay Google, show me the front door”. Your security just got smarter.
QuickShot Cloud saves snapshots to your Dropbox account
Set up the system to upload still images to your Dropbox account in the cloud. So even if your security system gets stolen, you’ll have peace of mind knowing you can go online and access snapshots from your security cameras.
View your home on your phone
See the cameras live and play back recordings on your smartphone or tablet, no matter where you are in the world with the HomeSafe View app.
Massive surveillance grade hard drive
The massive 2TB HDD is designed especially for continuous surveillance recording. Store months of recordings and easily transfer videos to a USB stick or download via network with no ongoing fees ever.
Weatherproof cameras built for any climate
Mount the cameras outdoors as they’re built tough to withstand rain, snow, sunshine and dust, day in, day out, rain or shine, with IP66 weatherproof rating.
See everything day or night
See in the dark up to 100ft (30m) at night or up to 130ft (40m) in ambient light with the powerful infrared night vision which automatically kicks in as the night falls.
Smart Search easily finds recorded incidents by searching a specific image area
Select a specific area of the image to search for movement within the recordings. For example, highlight the position of a stolen object and Smart Search will find motion around that area.
QuickShot lets you quickly review recordings from multiple cameras
Save time with QuickShot. Play a slideshow from all cameras’ recordings on the same screen so that you can quickly identify an event of interest.
QuickReview plays back various recordings from a single camera
Easily locate a security incident from one camera by simultaneous playing footage from it from different times in a multiscreen layout within the same monitor.
| Camera | |
|---|---|
| Viewing angle | 90° |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera included | Yes |
| Colour | Yes |
| Surveillance camera form factor | Bullet |
| Built-in microphone | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Camera interface | BNC |
| Camera cable length | 18 m |
| Heat function | No |
| Placement supported | Indoor/outdoor |
| Rotating | No |
| Number of cameras | 8 |
| Night vision distance | 40 m |
| Night mode | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Integrated PIR sensor | Yes |
| Recorder | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Motion sensor | Yes |
| Maximum HDD capacity | 4 TB |
| Recorder included | Yes |
| Channels quantity | 16 channels |
| Ethernet LAN | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media type | HDD |
| Number of HDDs installed | 1 |
| Line outputs (RCA) | 1 |
| Line inputs (RCA) | 4 |
| HDD capacity | 2 TB |
| DC-in jack | Yes |
| Card reader integrated | No |
| BNC input ports | 16 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Power | |
| Power source type | AC |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Camera width | 15 cm |
| Camera depth | 6.6 cm |
| Camera height | 6.6 cm |
| Recorder width | 23 cm |
| Recorder depth | 21 cm |
| Recorder height | 4.7 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 455 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 455 mm |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Warning stickers | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Cables included | BNC, HDMI, LAN (RJ-45) |
| Power supply included | Yes |