We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Supermicro SNK-P0067PS computer cooling system Processor Heatsink/Radiator
SKU
SNK-P0067PS
Category: Computer Cooling Systems
| Suitable for | Processor |
|---|---|
| Type | Heatsink/Radiatior |
| SKU | SNK-P0067PS |
| EAN | 0672042259533 |
| Manufacturer | Supermicro |
| Availability | Out of Stock |
This CPU heat sink is designed for Supermicro X11 generation general 1U servers equipped with Intel® Xeon® scalable processors. The heat sink has been fully tested and validated by Supermicro to ensure the best quality and cooling performance.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Thermal Design Power (TDP) | 205 W |
| Type | Heatsink/Radiator |
| Fan diameter | No |
| Supported processor sockets | LGA 3647 (Socket P) |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Rack capacity | 1U |
| Design | |
| Rack capacity | 1U |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 205 W |
| Type | Heatsink/Radiator |
| Fan diameter | No |
| Supported processor sockets | LGA 3647 (Socket P) |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Rack capacity | 1U |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 205 W |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |