We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 16GB MICRO SDHC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + ADAPTER
SKU
INMSDH16G10-90U1
- Ideal for smartphones, tablets and digital cameras
- Store more images, music and video on your tablet PC and smartphone than ever before
- UHS-I, Class 1 specification
- SD Adapter included
- 5 year warranty
Category: Memory Cards
Ideal for smartphones and tablets to quickly transfer data, take high-res photos and Full HD video.
Enjoy more from your smartphone and tablet with the Integral UltimaPro microSDHC and microSDXC memory cards. Fast data transfer enables you to take high-res photos and Full HD video with confidence.
Enjoy more from your smartphone and tablet with the Integral UltimaPro microSDHC and microSDXC memory cards. Fast data transfer enables you to take high-res photos and Full HD video with confidence.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Technical details | |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 16 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | UKCA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 92 mm |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 12 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | UKCA |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Integral 16GB MICRO SDHC CL10 UHS-1 U1...
Login for pricing
|
New
Team Group microSDHC 8GB Class 10
Login for pricing
|
Bestseller
Team Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC U...
Login for pricing
|
Hama 00124134 memory card 16 GB SDHC U...
Login for pricing
|
Hot Product
Integral 16GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 U...
Login for pricing
|
Recommended
Team Group 16GB Micro SDHC MicroSDHC U...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INMSDH16G10-90U1
|
TUSDH8GCL1003
|
TUSDH32GCL10U03
|
00124134
|
INSDH16G-100V10
|
TUSDH16GCL10U03
|
| Manufacturer |
Integral
|
Team Group
|
Team Group
|
Hama
|
Integral
|
Team Group
|
| Flash card type |
N/A
|
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
SDHC
|
SD
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
| Capacity |
N/A
|
8GB to 12GB
|
32GB to 48GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|





