We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung PM1633a 2.5" 3.84 TB SAS
SKU
MZILS3T8HMLH-00007
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 3840 GB |
| SKU | MZILS3T8HMLH-00007 |
| EAN | 5055288440494 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
BREAKTHROUGH VALUE ENABLES ALL FLASH ENTERPRISE STORAGE TO ELIMINATE SPINNING RUST IN DATA CENTERS
Samsung PM1633a solid-state drive offers up to 1,000 times the performance of 15K RPM hard disk drives at a comparable cost per gigabyte.
Enterprise server and storage administrators face challenging requirements to deliver mission critical business infrastructure on a limited budget. Enterprise environments need to deliver
on-premises computing solutions that reliably deliver predictable performance 24/7, 365 days a year. Considering each of these factors, IT and data center managers are tasked with finding optimal storage solutions.
Samsung provides enterprise server and storage administrators with SSDs that deliver exceptional performance and reliability in primary enterprise storage applications, such as virtual desktop infrastructure (VDI), collaboration platforms, web servers, email, enterprise resource planning, customer relationship management (CRM), and SQL databases.
Compared to performance HDDs, these high-performing SAS SSDs deliver up to four times the performance for sequential workloads, and up to 1,000 times the performance for random
workloads, while still maintaining a comparable cost per gigabyte. As the pioneer in vertical-NAND (V-NAND) technology, Samsung has been delivering enterprise grade SSDs based on
cost-effective TLC memory longer than anyone else. Additionally, Samsung has the advantage of being a ertically integrated supplier of SSDs, assuring the highest levels of quality.
Samsung PM1633a solid-state drive offers up to 1,000 times the performance of 15K RPM hard disk drives at a comparable cost per gigabyte.
Enterprise server and storage administrators face challenging requirements to deliver mission critical business infrastructure on a limited budget. Enterprise environments need to deliver
on-premises computing solutions that reliably deliver predictable performance 24/7, 365 days a year. Considering each of these factors, IT and data center managers are tasked with finding optimal storage solutions.
Samsung provides enterprise server and storage administrators with SSDs that deliver exceptional performance and reliability in primary enterprise storage applications, such as virtual desktop infrastructure (VDI), collaboration platforms, web servers, email, enterprise resource planning, customer relationship management (CRM), and SQL databases.
Compared to performance HDDs, these high-performing SAS SSDs deliver up to four times the performance for sequential workloads, and up to 1,000 times the performance for random
workloads, while still maintaining a comparable cost per gigabyte. As the pioneer in vertical-NAND (V-NAND) technology, Samsung has been delivering enterprise grade SSDs based on
cost-effective TLC memory longer than anyone else. Additionally, Samsung has the advantage of being a ertically integrated supplier of SSDs, assuring the highest levels of quality.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Data transmission | |
| Read speed | 1400 MB/s |
| Write speed | 1300 MB/s |
| Random write (4KB) | 25000 IOPS |
| Random read (4KB) | 190000 IOPS |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Read speed | 1400 MB/s |
| Write speed | 1300 MB/s |
| Random write (4KB) | 25000 IOPS |
| Random read (4KB) | 190000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Design | |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Read speed | 1400 MB/s |
| Write speed | 1300 MB/s |
| Random write (4KB) | 25000 IOPS |
| Random read (4KB) | 190000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 140 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Product colour | Black |