We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Origin Storage SSD 240GB 3.5in SATA 1DWPD in Hot Swap Caddy
SKU
CPQ-240EMLCRI-S11
- Does not invalidate OEM warranty
- 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
- Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 3.5" |
|---|---|
| Memory type | 3D TLC |
| SSD capacity | 240 GB |
| NVMe | No |
| SKU | CPQ-240EMLCRI-S11 |
| EAN | 5056006158103 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched SSD Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched SSD Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5", M.2 & AIC with either SATA, SAS or PCIe interfaces respectively, available in a range of capacities and drive write endurances for laptop, desktop or Server. All our Matched SSD Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 240 GB |
| Memory type | 3D TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 500 MB/s |
| Write speed | 190 MB/s |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| NAND flash type | TLC (Triple Level Cell) |
| SSD capacity | 240 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 500 MB/s |
| Write speed | 190 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| SSD form factor | 3.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| NAND flash type | TLC (Triple Level Cell) |
| SSD capacity | 240 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 500 MB/s |
| Write speed | 190 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | 3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 63 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | 3.5" |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Origin Storage SSD 240GB 3.5in SATA 1D...
Login for pricing
|
Hot Product
Origin Storage SSD 2TB 3.5in SATA 3D Q...
Login for pricing
|
Recommended
Origin Storage SSD 2TB 2.5in SATA 3D Q...
Login for pricing
|
Popular
Origin Storage Inception SSD 2TB NVMe...
Login for pricing
|
Bestseller
Origin Storage SSD 2TB 2.5in SATA 3D Q...
Login for pricing
|
New
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CPQ-240EMLCRI-S11
|
DELL-2TB-EMLC-S17
|
DELL-2000MLC-S12
|
NB-2TBM.2/NVME
|
IBM-2TBMLC-BWC
|
4XB7A13625
|
| Manufacturer |
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Lenovo
|
| Interface |
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA
|
N/A
|
| Component for |
PC/notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
| Memory type |
3D TLC
|
eMLC
|
MLC
|
3D TLC
|
MLC
|
N/A
|
| SSD capacity |
200GB to 250GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
200GB to 250GB
|
| SSD form factor |
3.5"
|
3.5"
|
2.5"
|
M.2
|
3.5"
|
3.5"
|





