We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Tusq Headset Wired Ear-hook Gaming Black
SKU
61650
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
In-ear, 20–20000 Hz, Omnidirectional, 3.5mm, 1.2 m
- Dual microphone includes detachable boom microphone plus convenient built-in mic
- Ergonomic design with 3 sizes of best-in class silicone ear tips
- Lightweight around-the-ear suspension for hours of comfort
- Dynamic composite sound drivers provide superior gaming audio
- Multiplatform functionality for seamless compatibility via 3.5mm analog
- Includes soft fabric carrying case for convenient use on the go
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Ear-hook |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 61650 |
| EAN | 0850014119812 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
In-ear mobile gaming headset
Tusq gaming earbuds are designed with clear audio, upgraded mic quality, and a comfortable adjustable design to bring the all perks of a gaming headset to mobile earphones.
Full headset functionality for mobile gaming
Tusq in-ear mobile gaming earphones have a dual microphone system with detachable boom mic for crystal clear voice chat and gaming audio.
Dynamic sound drivers
Built-in industry-leading premium composite audio drivers provide superior gaming audio while on the go.
Dual microphone system
Includes a detachable boom microphone for excellent voice quality, plus a convenient built-in microphone for backup.
Lightweight ergonomic design
Flexible around-the-ear suspension design adjusts to fit any ear, staying secure and comfortable for hours of gameplay.
Multiplatform functionality
Convenient analog 3.5mm connectivity for a seamless universal transition between nearly any system.
Any fit on the go
Includes 3 sizes of best-in-class silicone ear tips, plus a convenient cloth carrying case for the headphones, microphone, and spare ear tips.
Tusq gaming earbuds are designed with clear audio, upgraded mic quality, and a comfortable adjustable design to bring the all perks of a gaming headset to mobile earphones.
Full headset functionality for mobile gaming
Tusq in-ear mobile gaming earphones have a dual microphone system with detachable boom mic for crystal clear voice chat and gaming audio.
Dynamic sound drivers
Built-in industry-leading premium composite audio drivers provide superior gaming audio while on the go.
Dual microphone system
Includes a detachable boom microphone for excellent voice quality, plus a convenient built-in microphone for backup.
Lightweight ergonomic design
Flexible around-the-ear suspension design adjusts to fit any ear, staying secure and comfortable for hours of gameplay.
Multiplatform functionality
Convenient analog 3.5mm connectivity for a seamless universal transition between nearly any system.
Any fit on the go
Includes 3 sizes of best-in-class silicone ear tips, plus a convenient cloth carrying case for the headphones, microphone, and spare ear tips.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Technical details | |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Headphones | |
|---|---|
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 2000 Hz |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Other features | |
| Quick start guide | Yes |