We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Rival 710 mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 12000 DPI
SKU
62334
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SteelSeries TrueMove3, Optical, 50G, 1 ms (1000 Hz), 135 g
- OLED screen for on-the-fly in-game stats and crucial notifications
- Tactile alerts notify you when your ultimate is ready or your health is low
- TrueMove3 optical sensor offers true 1 to 1 tracking and pinpoint accuracy
- Swappable modular parts for performance and customization
- Split-trigger 60-million click mechanical switches deliver the best clicks in gaming
Category: Mice
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 7 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 62334 |
| EAN | 0813682025090 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
The World's Most Advanced Gaming Mouse
The Rival 710 is the only mouse that features an OLED screen, tactile feedback, and the most accurate sensor ever made.
Customizable OLED screen
Visual notifications. In-game statistics. Button mappings.
Vibrating tactile alerts
Tactile notifications. Instant game cues. Customized vibration patterns.
TrueMove3 optical sensor
True 1 to 1 tracking. No tracking errors. No response time delays.
OLED notifications
Knowing is half the battle, and that is why we’ve equipped the Rival 710 with a completely customizable OLED Display. Access on-the-fly sensitivity settings, in-game statistics, button mapping, and personalize the display with your gamer name or favorite team’s logo.
Real-time notifications
Display notifications from Discord and games such as CS:GO, Dota2 and more
On-the-fly adjustments
Visual conformation of sensitivity settings, button mappings, and profile switches
Make it your own
Personalize the display with your gamer name, favorite team logo, or GIF animation
Alerts you can feel
The mouse is no longer merely an input device; you can now feel in‐game events, aiding in critical decision‐making. Customize every aspect of the alerts from intensity to vibration patterns.
Never miss a cooldown
Notifications when your ultimate is ready, or your health is low
Feel your weapons
Immersive tactile feedback when it’s time to reload your weapon
True 1 to 1 tracking
TrueMove3 sets the new standard for all gaming sensors in the past and the future. Instead of focusing on CPI alone, TrueMove3 was engineered for true 1 to 1 tracking. Moving a specific distance on a mousepad results in the same exact distance on screen. No acceleration, no tracking errors, and no lag.
ERGONOMIC DESIGN
Every aspect of the Rival 710 design meets players' stringent demands for comfort. Whether you deploy a claw grip or palm grip, the shape will provide perfect comfort for long and intense gaming sessions.
The Rival 710 is the only mouse that features an OLED screen, tactile feedback, and the most accurate sensor ever made.
Customizable OLED screen
Visual notifications. In-game statistics. Button mappings.
Vibrating tactile alerts
Tactile notifications. Instant game cues. Customized vibration patterns.
TrueMove3 optical sensor
True 1 to 1 tracking. No tracking errors. No response time delays.
OLED notifications
Knowing is half the battle, and that is why we’ve equipped the Rival 710 with a completely customizable OLED Display. Access on-the-fly sensitivity settings, in-game statistics, button mapping, and personalize the display with your gamer name or favorite team’s logo.
Real-time notifications
Display notifications from Discord and games such as CS:GO, Dota2 and more
On-the-fly adjustments
Visual conformation of sensitivity settings, button mappings, and profile switches
Make it your own
Personalize the display with your gamer name, favorite team logo, or GIF animation
Alerts you can feel
The mouse is no longer merely an input device; you can now feel in‐game events, aiding in critical decision‐making. Customize every aspect of the alerts from intensity to vibration patterns.
Never miss a cooldown
Notifications when your ultimate is ready, or your health is low
Feel your weapons
Immersive tactile feedback when it’s time to reload your weapon
True 1 to 1 tracking
TrueMove3 sets the new standard for all gaming sensors in the past and the future. Instead of focusing on CPI alone, TrueMove3 was engineered for true 1 to 1 tracking. Moving a specific distance on a mousepad results in the same exact distance on screen. No acceleration, no tracking errors, and no lag.
ERGONOMIC DESIGN
Every aspect of the Rival 710 design meets players' stringent demands for comfort. Whether you deploy a claw grip or palm grip, the shape will provide perfect comfort for long and intense gaming sessions.
| Mouse | |
|---|---|
| Acceleration (max) | 50 G |
| Buttons type | Touch buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 12000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 7 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Buttons type | Touch buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 12000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 7 |
| Device interface | USB Type-A |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 135 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Response time | 1 ms |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 135 g |
| Width | 72.6 mm |
| Depth | 42 mm |
| Height | 124.8 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 135 g |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |