We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Rival 600 mouse Gaming Right-hand USB Type-A
SKU
62446
- The world's first true 1 to 1 esports sensor
- State-of-the-art lift off distance detection
- 256 weight and balance configurations
- Split-trigger 60-million click mechanical switches
Category: Mice
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 7 |
| Scroll type | Wheel |
| Purpose | Gaming |
| SKU | 62446 |
| EAN | 0813682023591 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
The new dual sensor system combines true 1 to 1 tracking with breakthrough state-of-the art lift off distance detection. For the first time ever, you are in complete control - even on lift off.
2 sensors for next level precision
Introducing the world’s most advanced sensor system, the TrueMove3+. The new dual sensor system combines true 1 to 1 tracking with breakthrough state-of-the art lift off distance detection. For the first time ever, you are in complete control - even on lift off.
2 sensors for next level precision
Introducing the world’s most advanced sensor system, the TrueMove3+. The new dual sensor system combines true 1 to 1 tracking with breakthrough state-of-the art lift off distance detection. For the first time ever, you are in complete control - even on lift off.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 7 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 7 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Fibre Reinforced Plastic (FRP) |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 128 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Fibre Reinforced Plastic (FRP) |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 128 g |
| Width | 62 mm |
| Depth | 131 mm |
| Height | 27 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 128 g |