We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries RIVAL 310 mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 12000 DPI
SKU
62433
Category: Mice
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 6 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 62433 |
| EAN | 0190403690721 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
World’s First True 1 to 1 Esports Sensor
SteelSeries TrueMove3 sensor technology features true 1 to 1 tracking for ultra-low latency and pinpoint accuracy.
Exclusive Split-Trigger Buttons
Featuring industry-leading guaranteed 50-million click mechanical switches designed with Omron, our exclusive split-trigger buttons deliver long-lasting durability and a fast and consistent click feel.
Maximum Comfort
The ergonomic right-handed design ensures balance and speed with all grip styles. First of its kind pure silicone side grips deliver extraordinary comfort and grip.
ARMed for Performance
Powerful 32-bit ARM processor delivers low-latency performance and allows you to save CPI settings, button remappings and lighting effects on-board for software free use at LAN events and tournaments.
SteelSeries TrueMove3 sensor technology features true 1 to 1 tracking for ultra-low latency and pinpoint accuracy.
Exclusive Split-Trigger Buttons
Featuring industry-leading guaranteed 50-million click mechanical switches designed with Omron, our exclusive split-trigger buttons deliver long-lasting durability and a fast and consistent click feel.
Maximum Comfort
The ergonomic right-handed design ensures balance and speed with all grip styles. First of its kind pure silicone side grips deliver extraordinary comfort and grip.
ARMed for Performance
Powerful 32-bit ARM processor delivers low-latency performance and allows you to save CPI settings, button remappings and lighting effects on-board for software free use at LAN events and tournaments.
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 12000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 12000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Response time | 1 ms |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 57.2 mm |
| Depth | 127.6 mm |
| Height | 42 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Response time | 1 ms |