We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Arctis Pro Headset Wired Head-band Gaming Black
SKU
61486
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10Hz-40kHz, 102dB, 32Ω, 40mm Drivers, Black
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 61486 |
| EAN | 0813682024529 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Peerless High Resolution PC Gaming Headset
- Industry-leading hi-res capable speaker drivers
- Lightweight aluminum alloy and steel construction
- DTS Headphone:X v2.0 surround sound
- ClearCast, the best mic in gaming
Hear everything with high resolution speaker drivers
The Arctis Pro headset features premium speaker drivers with high-density neodymium magnets that reproduce Hi-Res audio out to 40,000 Hz, nearly double what most standard headsets are capable of (22,000 Hz).
ClearCast bidirectional microphone
Widely recognized as the best mic in gaming, the Arctis ClearCast microphone delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation.
First in gaming to offer DTS Headphone:X v2.0
The next generation of DTS’ renowned surround sound, Headphone:X v2.0 immerses you in the action by delivering incredibly accurate positional cues without sounding like you’re in a tunnel. Lose yourself in the game as the audio comes to life all around you.
Prism RGB Illumination
Choose from 16.8 million individual colors or create your own custom effects. Use Prism Sync dynamic multi-color lighting effects to synchronize lighting between all your SteelSeries Prism-enabled gear.
- Industry-leading hi-res capable speaker drivers
- Lightweight aluminum alloy and steel construction
- DTS Headphone:X v2.0 surround sound
- ClearCast, the best mic in gaming
Hear everything with high resolution speaker drivers
The Arctis Pro headset features premium speaker drivers with high-density neodymium magnets that reproduce Hi-Res audio out to 40,000 Hz, nearly double what most standard headsets are capable of (22,000 Hz).
ClearCast bidirectional microphone
Widely recognized as the best mic in gaming, the Arctis ClearCast microphone delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation.
First in gaming to offer DTS Headphone:X v2.0
The next generation of DTS’ renowned surround sound, Headphone:X v2.0 immerses you in the action by delivering incredibly accurate positional cues without sounding like you’re in a tunnel. Lose yourself in the game as the audio comes to life all around you.
Prism RGB Illumination
Choose from 16.8 million individual colors or create your own custom effects. Use Prism Sync dynamic multi-color lighting effects to synchronize lighting between all your SteelSeries Prism-enabled gear.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Material | Aluminium, Stainless steel |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Aluminium, Stainless steel |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| 2x 3.5 mm connectors | No |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | No |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 10 - 40000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.9 Mavericks |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Supplier features | |
| Material | Aluminium, Stainless steel |
| Other features | |
| 2.5 mm connector | No |
| Material | Aluminium, Stainless steel |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |