We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Arctis Pro + GameDAC Headset Wired Head-band Gaming White
SKU
61454
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10 - 40000 Hz, 102 dB SPL, 32 Ohm, 40 mm, 2200 Ohm
- GameDAC: High Fidelity digital to analog converter (DAC) and amplifier for the highest quality gaming audio
- Audiophile grade sound with superb detail, by the ESS Sabre DAC
- Hi-Res Audio certified by the Japanese Audio Society with full support for 96 kHz, 24 bit audio
- Premium Hi-Res speakers produce double the frequency range of standard headsets, from 10 – 40,000 Hz
- Luxurious polished steel and aluminum alloy construction offer maximum durability and consistent comfort
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 61454 |
| EAN | 0813682025366 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
High fidelity audio comes to gaming for the first time. Each component of the Arctis Pro + GameDAC Hi-Res gaming audio system is meticulously engineered to maintain pristine, powerful audio, from the digital output of the PS4 or PC all the way to your ears. Hi-Res Audio Certified Arctis Pro + GameDAC is the first full gaming audio system to receive the coveted Hi-Res Audio certification. Experience the breathtaking quality of lossless WAV, FLAC, and DSD files, stream from Hi-Res sources like Tidal, and be future-ready for hi-res gaming audio with the GameDAC’s native 96 kHz, 24-bit support. Top of the Line Digital to Analog Performance The heart of the Arctis Pro + GameDAC is the legendary ESS Sabre 9018 Reference DAC, revered for its unsurpassed audio quality with 121 dB of dynamic range and -115 dB THD+N. This makes bass sound tighter, individual sound effects more distinct, and positional cues pin-point accurate. Hear everything with high resolution speaker drivers The Arctis Pro headset features premium speaker drivers with high-density neodymium magnets that reproduce Hi-Res audio out to 40,000 Hz, nearly double what most standard headsets are capable of (22,000 Hz). ClearCast bidirectional microphone Widely recognized as the best mic in gaming, the Arctis ClearCast microphone delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation. First in gaming to offer DTS Headphone:X v2.0 The next generation of DTS’ renowned surround sound, Headphone:X v2.0 immerses you in the action by delivering incredibly accurate positional cues without sounding like you’re in a tunnel. Lose yourself in the game as the audio comes to life all around you.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Control unit type | External control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Technical details | |
| Material | Aluminium, Steel |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Aluminium, Steel |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 10 - 40000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional/Bidirectional microphone |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone connectivity | 3.5 mm |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
|---|---|
| Control unit type | External control unit |
| External control unit interface | USB |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Control unit 3.5 mm in | 1 |
| Control unit 3.5 mm out | 1 |
| Control unit digital audio optical in | 1 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), TOSLINK Digital Optical |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), TOSLINK Digital Optical |
| Supplier features | |
| Material | Aluminium, Steel |
| Other features | |
| 2.5 mm connector | No |
| Material | Aluminium, Steel |
| Backlight | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| External control unit interface | USB |
| Control unit 3.5 mm in | 1 |
| Control unit 3.5 mm out | 1 |
| Control unit digital audio optical in | 1 |