We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Arctis 9 Headset Wireless Head-band Gaming Bluetooth Black
SKU
61484
- Lossless 2,4 GHz wireless for lag-free high fidelity gaming audio on PC and PlayStation
- Simultaneous Bluetooth for calls, music, and VoIP chat while gaming
- Discord-certified microphone provides noise cancellation and natural sounding clarity
- Signature Arctis sound with ChatMix control to hear every detail for an audio advantage
- 20+ hour battery life for nonstop wireless usage
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wireless |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Built-in microphone |
| SKU | 61484 |
| EAN | 0813682023584 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The Arctis 9 dual wireless headset combines high performance 2,4 GHz wireless for premium gaming audio on PC and PlayStation, with the convenience of simultaneous Bluetooth connectivity for everything else. 2.4GHz Kablosuz Features ultra-low latency 2.4GHz lossless wireless for high fidelity audio, so you can enjoy an immersive lag-free wireless gaming experience on both PC and PlayStation. Bluetooth Go wireless on any Bluetooth-enabled device, and even use both wireless types at the same time so you can easily take calls, listen to music, or VoIP chat while gaming or on the go. Arctis ClearCast microphone The Discord-certified mic uses a bidirectional design, the same used by aircraft carrier deck crews, for superior noise cancellation so your voice sounds clear and natural. On-ear ChatMix control Dial in your perfect balance of game and chat audio using on-ear headphone controls on the fly without pausing your game.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 12 m |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth profiles | A2DP, HFP, HSP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 98 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone frequency | 100 - 6500 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Battery | |
| Continuous audio playback time | 20 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 367 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Other features | |
| Volume control | Rotary |
| Continuous audio playback time | 20 h |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth profiles | A2DP, HFP, HSP |