We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Arctis 7+ Headset Wired & Wireless Head-band Gaming USB Type-C Black
SKU
61470
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Neodymium Drivers 40 mm, 20–20000 Hz, 98 db, 32 Ohm, Noise Cancel, 30+ hours, Wireless
- Designed for PC with USB-C multi-system compatibility for PS5, PS4, PC, Android, Switch, USB-C iPads and more
- New compact USB-C dongle supports multiple platforms for seamlessly moving between systems for low latency 2.4 GHz gaming wireless
- Featuring the latest USB-C charging for maximum flexibility plus 15 min quick charge for 3 hour usage
- Upgraded 30-hour battery life outlasts even your longest gaming sessions
- Best mic in gaming: the Discord-certified ClearCast bidirectional noise cancelling microphone
- Hear stunning detail in all games with award-winning Arctis sound
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired & Wireless |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom/In-line microphone |
| SKU | 61470 |
| EAN | 0810052982663 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
Extreme Versatility
Game everywhere with the compact USB-C dongle for a seamless transition between PlayStation 5, PS4, PC, Android, Switch and more.
30-Hour Battery Life
Upgraded battery life now with 30 hours of nonstop wireless usage, so you can game all day and night on a single charge using USB-C.
USB-C Charging
All new updated USB-C charging port brings the latest standard with 15min quick charge for 3 hours play time.
Award-Winning Arctis Sound Quality
With the same high-quality speaker drivers as the Arctis 7 Series, the Arctis 7+ emphasizes subtle sounds to give you an audio advantage in your favorite games.
Hear What Matters Most
Arctis 7+ owners are getting early access to SteelSeries Sonar, our all-new audio software that enable 7.1 Surround Sound, ChatMix and much more.
Spot your enemy sooner
For the first time in gaming, you can tweak the entire spectrum of sound with a Parametric EQ.
Get lost in the game
Use Sonar’s spatial 7.1 Virtual Surround for an “all around you” experience.
Radically refine your audio
Tune gameplay and team chat separately so you don’t ruin the sound of your teammates.
ClearCast Bidirectional Microphone
Widely recognized as the best mic in gaming, the retractable Discord Certified Arctis ClearCast microphone delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation.
Game everywhere with the compact USB-C dongle for a seamless transition between PlayStation 5, PS4, PC, Android, Switch and more.
30-Hour Battery Life
Upgraded battery life now with 30 hours of nonstop wireless usage, so you can game all day and night on a single charge using USB-C.
USB-C Charging
All new updated USB-C charging port brings the latest standard with 15min quick charge for 3 hours play time.
Award-Winning Arctis Sound Quality
With the same high-quality speaker drivers as the Arctis 7 Series, the Arctis 7+ emphasizes subtle sounds to give you an audio advantage in your favorite games.
Hear What Matters Most
Arctis 7+ owners are getting early access to SteelSeries Sonar, our all-new audio software that enable 7.1 Surround Sound, ChatMix and much more.
Spot your enemy sooner
For the first time in gaming, you can tweak the entire spectrum of sound with a Parametric EQ.
Get lost in the game
Use Sonar’s spatial 7.1 Virtual Surround for an “all around you” experience.
Radically refine your audio
Tune gameplay and team chat separately so you don’t ruin the sound of your teammates.
ClearCast Bidirectional Microphone
Widely recognized as the best mic in gaming, the retractable Discord Certified Arctis ClearCast microphone delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom/In-line |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Virtual surround | Yes |
| Operating keys | Mute, Volume +, Volume - |
| Game mode | Yes |
| Device compatibility | PC, PS5, PS4, PC, Android, Switch, USB-C iPads |
| Virtual surround technology | Virtual 7.1 surround sound |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom/In-line |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| RF connectivity | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 12 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 98 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom/In-line |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 6500 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
|---|---|
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Battery | |
| Continuous audio playback time | 30 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Base station | |
| Device compatibility | PC, PS5, PS4, PC, Android, Switch, USB-C iPads |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-C, USB Type-C to USB Type-A |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-C, USB Type-C to USB Type-A |
| Other features | |
| Volume control | Rotary |
| Continuous audio playback time | 30 h |
| Virtual surround | Yes |